Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Po ztrátě zaměstnání je nárok na vratku daně

Lidé, kteří ztratili například ve druhé polovině roku práci, mají nejenom nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale mohou obdržet i daňový přeplatek. Každý poplatník má za rok 2020 nárok na základní daňovou slevu na poplatníka 24 840 Kč. Při výpočtu měsíční čisté mzdy tak zaměstnanci vždy uplatňují slevu v poměrné výši 2070 korun.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Po ztrátě zaměstnání je nárok na vratku daně

„Zaměstnanci, kteří z důvodu ztráty zaměstnání neodpracují všech 12 kalendářních měsíců, budou mít nárok na daňovou vratku, protože během roku nevyužijí v plném rozsahu daňovou slevu na poplatníka. Nárok na vratku přitom vznikne až po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem nebo po podaném daňovém přiznání,“ upozornila daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

O roční zúčtování daně za rok 2020 budou moci svého bývalého zaměstnavatele požádat i zaměstnanci, kteří přijdou o zaměstnání například koncem letošního roku, podmínkou je, že nemají povinnost podat daňové přiznání, což je při zdanitelných příjmech během roku 2020 pouze od jednoho zaměstnavatele splněno.

2070 korun za měsíc

„Zjednodušeně lze říci, že za každý měsíc nezaměstnanosti může činit daňová vratka z titulu uplatnění slevy na poplatníka v plném rozsahu 2070 korun bez ohledu na rodinnou situaci daňového poplatníka,“ shrnula Ivanco. Nikdy však nemůže být daňová vratka vyšší, než kolik činí zaplacené zálohy na dani z příjmů během roku.

Povinnost podat si za rok 2020 daňové přiznání mají nejenom zaměstnanci, kteří měli i příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nájmu či ostatní daňové příjmy vyšší než šest tisíc korun, ale i zaměstnanci pracující v některém měsíci během roku současně pro dva zaměstnavatele, pokud jim byla z mezd od obou zaměstnavatelů odvedena zálohová daň z příjmu.

„V praxi to znamená, že i například nezaměstnaný občan od podzimu letošního roku, který pracoval v lednu a únoru současně na zkrácený úvazek pro dva zaměstnavatele, si musí sám podat daňové přiznání za rok 2020,“ dodala Ivanco.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků