Hlavní obsah
Kdo chce od ledna dostat od státu víc, musí zvýšit platbu nejpozději v prosinci. Foto: Profimedia.cz

Penzijní připojištění se všemi výhodami lze získat už jen měsíc

Na uzavření penzijního připojištění se všemi jeho stávajícími výhodami mají lidé už jen měsíc. S koncem listopadu totiž tato možnost nenávratně končí a těm, kteří penzijní připojištění dosud nemají a poslední šanci nevyužijí, zůstane k dispozici jen jeho reformovaná podoba, která odstartuje 1. ledna 2013.

Kdo chce od ledna dostat od státu víc, musí zvýšit platbu nejpozději v prosinci. Foto: Profimedia.cz
Penzijní připojištění se všemi výhodami lze získat už jen měsíc

V rámci nové úpravy mají být současní účastníci automaticky převedeni do tzv. transformovaného fondu, ve kterém jim budou zachovány všechny stávající nároky, zejména garance nezáporného výnosu.

Noví zájemci o připojištění však do tohoto fondu už vstoupit moci nebudou. Přístup budou mít do tzv. účastnických fondů, které mají mít na rozdíl do současných fondů větší možnosti investování.

V nových fondech se úspory mohou i znehodnotit

To znamená, že by teoreticky měly nabízet vyšší výnosy při větším riziku ztráty úspor. Také už ovšem nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani jako dnes vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech.

Státní podpora zůstane ve třetím pilíři zachována pro stávající i pro nové účastníky, dojde ale k úpravě jejích parametrů. Především se zvýší minimální částka měsíčního vkladu, ke které je vyplácen státní příspěvek, a to ze 100 na 300 korun.

Spolu s tím se zvýší i maximální státní příspěvek ze 150 na 230 korun měsíčně, k jehož získání bude třeba měsíční úložky ve výši 1000 Kč. Maximální státní příspěvek tak stoupne od roku 2013 ze současných 1800 korun na 2760 Kč ročně.

Při výběru fondu je důležité zajímat se hlavně o to, jakých dosahují dlouhodobě výnosů. Rozdíl ve výkonnosti mezi nejhoršími a nejlepšími penzijními fondy může pro klienta ztrátu, případně zisk, v řádu desetitisíců korun.

Lidé navyšují platby, o příspěvek nechce přijít nikdo

Svoje měsíční platby zvýšily od počátku roku již statisíce klientů penzijních fondů a další se na to chystají. Značná část z nich přitom čeká, jak je pro Čechy typické, až na samý závěr roku.

Zvýšení plateb je pro účastníky penzijního připojištění dobrovolné. Mohou se pro něj rozhodnout kdykoli, tedy i v průběhu příštího roku či později. Pokud ale chtějí už od ledna 2013 pobírat od státu vyšší příspěvek, musí o zvýšení platby požádat nejpozději v prosinci.

Některým lidem s nižší platbou hrozí, že pokud si ji nezvýší, příspěvek státu se jim od ledna sníží. Ti, kteří nyní platí méně než tři sta korun měsíčně, dokonce bez navýšení plateb o státní podporu zcela přijdou.

Státní podpora může v součtu být až 4560 Kč ročně 

Kdo zvedne svou měsíční platbu na 2000 korun měsíčně, může získat nově od státu až 4560 korun (dosud 3600 Kč) ročně. A to 2760 korun na státním příspěvku a 1800 na slevě na dani. Lidé, kteří zcela nově uzavírají penzijní připojištění, o změnách ve státním příspěvku od ledna vědí a automaticky tomu přizpůsobují výši příspěvku.

Například v Penzijním fondu České spořitelny zvýšilo svou platbu už přes 18 procent klientů, v PF České pojišťovny více než 14 a v ČSOB PF Stabilita přes 13 procent klientů. U Allianz PF to je více než 11 procent  klientů.

I když se to nezdá na první pohled jako příliš mnoho, je to podle expertů povzbudivý vývoj. Je třeba vzít i v potaz, že mnohé rodiny nejsou v současné době v příliš dobré finanční situaci. „Nápor ještě přijde,“ soudí mluvčí PF České pojišťovny Petr Brousil.

Důležité je i to, že zvyšování úložek není jen symbolické. „Průměrné zvýšení platby se pohybuje kolem 500 korun,“ sdělil výkonný ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu Komerční banky Pavel Jirák. V Penzijním fondu České pojišťovny činí průměrné zvýšení 350 korun, v PF České spořitelny 305 a v ČSOB Penzijním fondu Stabilita 330 korun.

Jak se změní výše státního příspěvku
Měsíční úložka Současný příspěvekPříspěvek od ledna 2013
100 Kč 50 Kč0 Kč
200 Kč90 Kč0 Kč
300 Kč120 Kč90 Kč
400 Kč140 Kč110 Kč
500 Kč150 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč150 Kč
700 Kč150 Kč170 Kč
800 Kč 150 Kč190 Kč
900 Kč150 Kč210 Kč
1000 Kč150 Kč230 Kč
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků