Hlavní obsah
Nová lednice může pomoci ušetřit. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Nová lednička ušetří víc než změna dodavatele

Ceny elektřiny rostou a lidé se ve snaze co nejvíce ušetřit snaží tuto situaci nejčastěji řešit změnou dodavatele. Většina domácností by ale ušetřila mnohem více jen tím, kdyby si pořídila úspornější elektrospotřebiče.

Nová lednice může pomoci ušetřit. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Nová lednička ušetří víc než změna dodavatele

Největší rozdíl je znát u větších spotřebičů, hlavně u ledniček. Stará lednice s třídou spotřeby C, která je v provozu nepřetržitě, může mít spotřebu kolem 3 kilowatthodin denně, což při průměrné ceně kolem 6 Kč za kilowatthodinu představuje i 18 korun za den.

„Roční provoz takové lednice vyjde asi na 6400 Kč. Proti tomu náklady na provoz nízkoenergetické lednice třídy A se spotřebou kolem 0,4 kilowatthodiny denně činí jen něco přes dvě koruny a roční provozní náklad je 840 Kč. Rozdíl ve spotřebě v tomto případě může dosáhnout 5500 Kč za rok,“ řekl Právu mluvčí ČEZ Jan Pavlů.

Úspora v tisících korun ročně

Pokud takovou ledničku koupíte za 10 tisíc korun, investice se vrátí za 2 roky, a po zbytek životnosti lednice uspoříte každý rok zmíněných 5500 Kč, což je podstatně více, než kdybyste při průměrné spotřebě elektřiny v bytě měnili dodavatele. Ale úspora je ve skutečnosti ještě větší, protože s rostoucími cenami elektřiny se při nižší spotřebě každý rok ušetří ještě více.

Mnoho peněz lze ušetřit i správným nastavením teploty v ledničce. Pro běžný provoz stačí, aby teplota uvnitř dosahovala 6 stupňů Celsia. Už při snížení teploty na tři stupně stoupne spotřeba o 15 procent. Odběr energie rovněž výrazně zvyšuje námraza. Pokud je silnější než 3 milimetry, stoupá spotřeba ledničky o 75 procent, odmrazovat se tedy skutečně vyplatí. Uspořit peníze za elektřinu můžete i nákupem šetrnější pračky nebo myčky.

Spotřeba roste

Celková spotřeba elektřiny je na vzestupu. Zatímco v roce 1991 byla průměrná spotřeba elektrické energie na jednoho obyvatele 4822 kWh, do roku 2010 se vyšplhala o 800 kWh výš.

„Růst spotřeby v domácnostech můžeme odůvodnit stále ještě rozšířeným využíváním starších neefektivních spotřebičů. Například 90 procent domácností má ledničku starší tří let. A často ji lidé mění třeba až po patnácti letech,“ uvedl Martin Koutný ze serveru Snižujeme.cz. Vyšší spotřebu podle něho způsobuje i rostoucí množství využívaných spotřebičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků