Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Na prodej nemovitostí se teď víc spěchá

Lidé v posledních měsících stále častěji spěchají na prodej své nemovitosti. Řada z nich totiž potřebuje rychle hotovost na splacení dluhů nebo na záchranu vlastního podnikání. Pandemie covidu-19 jim způsobila finanční problémy, které musí řešit.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Na prodej nemovitostí se teď víc spěchá

Podle vyjádření realitních kanceláří pro Právo je zhruba 35 procent nemovitostí v nabídkách realitních serverů nějakým způsobem problematických. Většinou se ale lidem daří problémy řešit dříve, než spadnou do exekuce.

Dopady pandemie se teprve projeví

„Samotná exekuce se obvykle táhne poměrně dlouho. Od chvíle, kdy se dostanete do dluhů, trvá mnoho měsíců, často i roky, než je na nemovitost uvalena exekuce. Koronavirová krize začala loni v březnu, takže výraznější nárůst prodejů nemovitostí v exekuci zatím nepozorujeme. Rozhodně však vzrostl počet prodávajících, kteří spěchají na prodej nemovitosti,“ uvedl pro Právo Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Pokud prodejce na finance spěchá, za dům nebo byt dostane jen 60 až 80 procent z tržní ceny
Jan Boruta, FérMakléři.cz

Odborníci v této souvislosti doporučují, aby se lidé do složitého prodeje narychlo nevrhali sami.

„Pokud prodejce netíží finanční situace a nespěchá na finance, měl by jednat s profesionálním makléřem. A pokud už na finance spěchá, musí čekat, že za dům nebo byt dostane jen 60 až 80 procent z tržní ceny. Jestli mu někdo slibuje víc, tak je to pravděpodobně nereálné, protože společnost, která nakonec výkup zprostředkuje, na sebe bere veškeré riziko. Pokud se jí nakonec nepovede nemovitost prodat, na výkupu tratí právě ona,“ řekl jednatel společnosti FérMakléři. cz Jan Boruta.

Podle oblastního manažera pro Prahu společnosti M&M Reality Jana Martiny lze očekávat, že vzhledem k ekonomickým dopadům pandemie přibude klientů, kteří budou obecně prodejem nemovitosti, už zatížené i ještě nezatížené, řešit svou aktuální ekonomickou situaci.

„Zatím to není masivní jev. Řešíme s klienty případy prodejů exekucemi zatížených nemovitostí zhruba ve srovnatelné míře jako před pandemií. Dlouhodobě sledujeme, že zhruba 35 procent nemovitostí je nějak zatížených, problematičtějších z pohledu okamžitého prodeje, třeba právě z důvodu exekučního titulu,“ sdělil Martina.

Klienti podle něj chtějí řešit komplikovanou situaci dříve, než dojde na samotnou exekuční dražbu, tedy přímým prodejem v rámci domluvy se zástavními či jinými věřiteli. Možností je také takzvaný okamžitý výkup nemovitosti, jehož výhodou je hlavně rychlost. Klient, který se dostane do dluhové pasti, tak může svůj problém vyřešit těsně před prodejem přes exekutora.

Zpětný pronájem

Tyto nemovitosti skupují i různé investiční fondy. „Některé firmy pak nabízejí možnost zpětného pronájmu, takže původní vlastníci mohou v nemovitosti zůstat bydlet a nadále ji využívat, nebo předmětnou nemovitost po čase i zpětně odkoupit,“ upozornil Boruta.

Třeba Maxima Reality pak nabízí možnost nechat si vyplatit polovinu tržní ceny předem. „Klienti od nás dostanou peníze, ještě než začneme hledat kupujícího. Svoje finanční problémy tedy mohou řešit okamžitě. O tuto možnost má zájem čím dál větší počet klientů,“ sdělil Zuzák.

Vyšší zájem je podle něj také o výkup nemovitosti. „Peníze jsou v tomto případě obvykle k dispozici v řádu několika týdnů, zatímco při běžném prodeji nemovitosti trvá v průměru tři měsíce u bytů a šest měsíců u rodinných domů, než má prodávající peníze na svém účtu,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků