Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Milión jako rezerva na penzi postačí

Naprostá většina Čechů v produktivním věku se chová zodpovědně a na důchod si spoří. Ovšem každý třetí vůbec netuší, kolik by si vlastně měl stranou odložit, aby měl ve stáří dostatečnou rezervu. V průměru by chtěli v penzi hospodařit s naspořeným miliónem korun.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Milión jako rezerva na penzi postačí

Průzkum agentury SC&C pro Raiffeisen stavební spořitelnu (RSTS) ukázal, že na důchod si odkládají peníze stranou čtyři pětiny lidí ve věku 25 až 49 let.

Ovšem v tom, zda si pravidelným spořením dokážou na stáří vytvořit dostatečnou rezervu, která pokryje jejich potřeby, nemá jasno zhruba třetina oslovených. A čím mladší oslovený byl, tím menší měl představu o tom, v jaké výši by se měla naspořená částka pohybovat.

Pětině bude stačit 500 tisíc

V průměru se Češi domnívají, že jim v penzi bude stačit jeden milión korun. Více než dvě pětiny Čechů jsou však skromnější, 22 procent lidí se spokojí s částkou do půl miliónu, zhruba stejný počet pak s úsporami ve výši od 600 tisíc do jednoho miliónu korun.

Ideální naspořená částka do důchodu

Foto: David Ryneš, Novinky

Čtvrtina lidí by pak ráda hospodařila s úsporami vyššími než milión korun, každý osmý by dokonce rád na svém účtu viděl částku přes čtyři milióny.

Představy Čechů o ideální výši úspor v penzi se odvíjejí od jejich současného příjmu. Například lidé s platem vyšším než 30 tisíc čistého by chtěli mít v důchodu okolo dvou miliónů korun, zatímco lidé v nejnižší příjmové kategorii uváděli částku do půl miliónu korun.

Třetina spoří víc než tisícovku

Jeden z pěti oslovených zatím na stáří nespoří. Ten zbytek si pak každý měsíc stranou odloží v průměru jen něco málo přes tisíc korun, přičemž medián je dokonce jen pětistovka. „Obecně jsou Češi zvyklí si šetřit menší částky,” uvedla Lenka Molnárová z RSTS.

Každý šestý spoří méně než 500 korun měsíčně, zhruba čtvrtina od 500 do tisíce a třetina více než tisíc korun.

Nejméně tisícovku si dávají bokem častěji muži než ženy, což může souviset s celkově nižšími příjmy žen. Mezi pravidelně spořícími převládají vysokoškolsky vzdělaní lidé a obyvatelé velkých měst.

Anketa
Spoříte či spořili jste si na penzi?
Ano
81 %
Ne
19 %
Celkem hlasovalo 6688 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků