Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Lidé hledají finty, jak podvést pojišťovny

Chuť podvést pojišťovnu mezi nepoctivými lidmi neklesá, přestože se jedná o trestný čin, za který hrozí i tresty odnětí svobody. Co se ale mění, jsou podle údajů pojišťoven oblasti, kde se lidé snaží podvodně vydělat.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Lidé hledají finty, jak podvést pojišťovny

S pojistnými podvody bojují všechny pojišťovny. Prokázané podvody, kdy pojišťovny odmítnou plnit (takzvaná uchráněná hodnota), jdou u jednotlivých pojišťoven až do stovek miliónů korun každý rok. Na celém tuzemském trhu se pak jedná o podvody za zhruba miliardu korun ročně.

„Podle našich odhadů je zhruba každá pátá až šestá ohlášená událost pojistným podvodem,“ uvedla Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven (ČAP).

Zatímco dříve jednoznačně dominovaly pojistné podvody u automobilů, dneska se už lidé ve svých nekalých praktikách více zaměřují na jiné typy pojistek.

Přibývá podvodů kolem úrazů a zdraví

„Ve srovnání s předchozími roky nám významně přibývá pojistných podvodů z oblasti životního a majetkového pojištění proti klesajícímu počtu případů v autopojištění. Za uplynulý rok prošetřili specialisté ČPP téměř tisícovku případů s podezřením na pojistný podvod a v 600 z nich podvodné jednání také prokázali. Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 31 miliónů korun,“ uvedl Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Podle našich odhadů je zhruba každá pátá až šestá ohlášená událost pojistným podvodem
Marcela Kotyrová, Česká asociace pojišťoven

V mnoha případech podle něj klienti uvedli záměrně nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu, například zatajili předchozí úrazy. „Podle statistik ČPP za rok 2016 se podvody v oblasti životního pojištění podílely na celkovém množství 34 procenty, přičemž v roce 2015 představovaly pouhých šest procent,“ doplnila Renata Čapková, mluvčí ČPP.

Odklon od podvodů v oblasti povinného ručení a havarijního pojištění hlásí i další pojišťovny. „Nejvíce, téměř polovinu pojistných podvodů generovalo vloni životní a úrazové pojištění. Šlo o více než 460 případů, na podvody u pojištění vozidel připadlo něco přes 400 případů,“ uvedl také Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru pojišťovny Kooperativa. „V roce 2014 přitom ještě jednoznačně převažovaly pojistné podvody na silnicích,“ dodal Stavný.

V roce 2016 tým specialistů v Kooperativě prověřoval přes 1600 podezřelých pojistných událostí a v 1015 případech se mu podařilo prokázat pojistný podvod. Uchráněná hodnota tak dosáhla výše 183 miliónů korun. V posledních dvou letech Kooperativa odhalila i několik desítek případů v cestovním pojištění.

Náhrady se pokoušejí získat vícekrát

A je to právě cestovní pojištění, kde se čím dál více objevují systematické podvody, které často páchají organizované skupiny.

„Loni zaznamenala pojišťovna UNIQA větší nárůst účelového jednání právě v cestovním pojištění, kde se setkáváme se sjednáváním pojištění u více pojišťoven a následným uplatňováním stejné škody u většího počtu pojišťoven. Nejčastěji se jedná o léčebné výlohy a ztrátu zavazadel,“ uvedla Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Loni bylo v UNIQA pojišťovně řešeno celkem 2059 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, bezmála dvojnásobek případů odhalených v roce 2015.

„Největší část – více než tři čtvrtiny z celkového počtu šetřených událostí – připadla v uplynulém roce na odvětví pojištění osob, stejně jako největší část prokázané hodnoty podvodů,“ dodala Svobodová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků