Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

I když soud vyhrajete, musíte většinou za svého advokáta ještě doplatit

Mezi lidmi je rozšířen omyl, že u soudu obdrží vítěz sporu i 100% náhradu nákladů na svého advokáta od poraženého. Není tomu tak, většinou jsou náklady větší než to, co uzná soud podle tarifů a paušálů. Právo na to upozornili sami advokáti.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
I když soud vyhrajete, musíte většinou za svého advokáta ještě doplatit

„To je velice rozšířený omyl, že vítěz dostane od poraženého pokryté veškeré výdaje za advokáta. Odměny advokátů se sice řídí smluvním ujednáním, pokud k němu nedojde, určují se advokátním tarifem nebo advokátním paušálem – oba tyto pojmy jsou upraveny v zákonné vyhlášce,“ sdělil Právu advokát František Koranda.

Příklad sporu, v němž jde o sto tisíc korun

Například vede-li se spor o 100 tisíc korun, má advokát podle tarifu nárok za každý úkon právní pomoci na 5 100 korun plus 300 korun je režijní paušál a ještě je třeba připočítat 20% DPH.

Soud vítězné straně přizná jen polovinu nákladů

Ve sporu je podle Korandy možné připustit osm úkonů, což je úhrnem kolem 50 tisíc korun. „Pokud jedna strana vyhraje a je zastoupena advokátem, soud této straně, nikoliv advokátovi, přizná dle tzv. advokátního paušálu odměnu ve výši 24 300 korun - tuto odměnu pochopitelně inkasuje advokát.

Rozdíl mezi tím, co vítězná strana vynaložila na advokáta, to je 50 tisíc korun, a tím, co přizná soud, je zhruba 25 tisíc korun, a ten platí ten, kdo si advokáta najal, tedy vítěz sporu,“ vysvětlil Koranda.

Tento postup platí i u smluvní odměny, kdy si advokát může – hlavně v Praze – ujednat odměnu i deset tisíc za úkon, ale u soudu dostane jen to, co soud podle advokátního paušálu přizná.

Když advokát udělá málo úkonů a snadno vyhrajete, vyděláte na tom

Možný je ale i opačný postup. Jde o sto tisíc a advokát udělá jen tři úkony - přijetí, žaloba, účast u soudu – spor vyhraje, a tedy od klienta obdrží přibližně 17 tisíc korun. A soud vám, stejně jako vítězné straně, přizná 24 300 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků