Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Finanční tipy pro letní dovolenou v zahraničí aneb Dovolená bez starostí

Strávit alespoň část letní dovolené v zahraničí je pro mnohé z nás už naprosto běžné. Například v loňském roce podle Českého statistického úřadu vyrazilo k moři či za poznáním cizích krajin více než pět milionů Čechů. Pokud se letos do zahraničí chystáte i vy, přinášíme několik finančních rad a tipů, aby vaše dovolená proběhla bez starostí.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Finanční tipy pro letní dovolenou v zahraničí aneb Dovolená bez starostí

Mnozí lidé před odjezdem na dovolenou řeší, zda své útraty během pobytu budou platit kartou či hotovostí. Případně jak vysokou částku si vyměnit. Také mají strach z poplatků za výběry z bankomatu, ale třeba i z nevýhodného kurzu.

Kartu s sebou, vyplatí se ale speciální jen na cesty

Bezhotovostní placení během dovolené se pro mnohé z českých turistů stalo naprosto běžnou záležitostí. Stejně jako u nás, tak i v zahraničních destinacích kartu při placení na většině míst bez problémů použijete.

Podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) platební kartu během pobytu v zahraničí využívají zhruba dvě třetiny Čechů, přičemž tři čtvrtiny z nich platí kartou, kterou běžně využívají doma. Speciální kartu na cestování má pouhých devět procent Čechů.

„Odjíždět do ciziny s kartou, která je spojena s účtem, na kterém máte uložené své úspory, je nešťastný nápad z hlediska bezpečnosti. Pokud nemáte jinou možnost je vhodné si alespoň nastavit limity a zkontrolovat, zda má banka vaše telefonní číslo pro případ, že by zaznamenala nestandardní aktivity na vašem účtu. V opačném případě je z hlediska bezpečnosti vhodnější si pořídit jinou kartu, kterou budete mít vyhrazenou na cestování apod.,“ upozornil Tomáš Hládek z ČBA.

Hotovost raději vyměňte ještě doma

I když plánujete kartu k placení používat téměř neustále, rozhodně nezavrhujte ani hotovost. Stále ještě jsou místa, kde bezhotovostně nezaplatíte - například v tradičních destinacích, jako je například Chorvatsko či Řecko, po vás budou vyžadovat hotovost při koupi zmrzliny či rychlého občerstvení u stánku.

Odborníci doporučují nespoléhat na směnu peněz a mnohdy i na výběr z bankomatů v zahraničí. Pokud je měna země, do které cestujete, u nás nabízena, je výhodnější si směnit peníze už v Česku. Mohlo by se vám stát, že kurz, který dostanete na místě, nebude výhodný a ve většině mimoevropských zemí vám koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano).

V případě cesty do exotické a méně navštěvované země, jejíž měnu nenabízí ani směnárny u nás, je vhodné se vybavit dolary, případně eury. Podle průzkumu ČBA Češi v 57 procentech preferují spíše euro, dolary si s sebou vezme pouze 11 procent lidí.

Když už ale měníte peníze v cizině, měňte je raději v bance, než ve směnárnách či od překupníků na ulici, kde hrozí výrazně větší riziko podvodu.

Využijte jen bankomaty provozované bankami

Další možností, jak získat peníze země, do které cestujete, je výběr z bankomatu. Ostatně podle ČBA každý osmý člověk si cizí měnu před cestou vůbec nemění, potřebnou hotovost si vybírá z bankomatu až na místě. Pokud tak budete činit i vy, vyplatí se vám ověřit si, zda v dané lokalitě funguje síť bankomatů a zda přijímají vaši značku platební karty.

Počítejte také s tím, že u některých bank uhradíte poplatek i více než sto korun, někdy dokonce navíc i další poplatek 0,5 procenta z vybírané částky. Ovšem jsou i banky, které k určitým typům účtů či za splnění daných podmínek nabízejí výběry z bankomatu zdarma či za poplatek v řádu několika korun - například Air Bank, Creditas, Equa bank, mBank, Raiffeisenbank či třeba UniCredit Bank.

Ovšem i v případě bankomatů si dejte pozor, kde vybíráte, aby se vám výběr navíc ještě zbytečně neprodražil. „Peníze vybírejte pouze z bankomatů, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si za svoje služby často účtují další poplatky, takže výběr u nich může být dražší,“ doporučil Hládek.

Nespadněte do pasti jménem DCC

Při platbách a výběrech v zahraničí si dejte pozor na službu Dynamic Currency Conversion (DCC), kterou nabízejí jak bankomaty, tak platební terminály u obchodníků.

Podstata je v tom, že vám bankomat nebo terminál dá na výběr, jestli chcete transakci uskutečnit v místní (lokální měně) nebo pomocí přepočtu na české koruny. „Pokud vám místní bankomat či obchodník tuto volbu nabídne, vždy zadejte 'výběr v místní měně' a ne 'výběr v korunách',“ doporučila Lucie Brunclíková z banky Creditas. Kurz při přepočtu na koruny si provozovatel přístroje nastavuje sám a pro vás by byl pochopitelně nevýhodný.

Finance neřešte přes veřejné sítě

I na dovolené se Češi připojují na internet, kontrolují si například e-maily (75 procent) či třeba projíždějí sociální sítě (59 procent).  Ovšem internetové bankovnictví si nekontrolují (45 procent), přitom pravidelnou kontrolou odchozích plateb lze zjistit případné zneužití platební karty.

„Nejen v případě kontroly internetového bankovnictví je třeba dbát bezpečnosti připojení a v žádném případě se nepřipojovat k veřejně dostupné wifi síti. Nikdy totiž nevíte, kdo má nad síti kontrolu a kdo vás sleduje. Během surfování po internetu mějte vždy na paměti bezpečnost připojení a ochranu svých dat. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně pouze přes zabezpečenou wifi síť,“ upozornil Hládek.

Ovšem i přes podobná doporučení expertů se podle průzkumu třetina Čechů přihlašuje na wifi síť, aniž by věděla, zda je bezpečná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků