Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Finanční poradna: Deset nezbytných kroků při prodeji nemovitosti

Prodat dobře nemovitost není vůbec jednoduché. Pokud se na prodej domu či bytu právě chystáte, může být pro vás užitečný přehled deseti nezbytných kroků, kterých byste se měli držet.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Finanční poradna: Deset nezbytných kroků při prodeji nemovitosti

1. Příprava nemovitosti k prodeji

Mnozí kupující dají na svůj první dojem a uvidí-li zanedbanou nemovitost, připravte se na to, že buď se rovnou otočí a odejdou, nebo možná budou trvat na slevě z prodejní ceny.

„Zcela jiného prvního dojmu však můžete dosáhnout, když nemovitost uklidíte, odstraníte zbytečné a nepotřebné věci,” doporučil Ondřej Mašín ze společnosti Reality IQ.

2. Kvalitní fotografie

Ať už nemovitost prodáváte sami, nebo s realitní kanceláří, nechte ji dobře nafotit. Čím více uklizený byt a méně věcí na poličkách, tím lépe bude interiér na snímcích vypadat. Můžete využít i služeb profesionálního fotografa.

Byt byste měli také odosobnit, jedině tehdy začnou zájemci uvažovat o bytě na fotce jako o svém vlastním budoucím domově a naplní ho svými sny a představami.

3. Výběr správného makléře

Sami nikdy nezajistíte takovou propagaci prodeje jako s renomovanou realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu věnovat. Můžete mu nemovitost svěřit i exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce více realitek.

4. Otevřený přístup a ochota poskytnout pravdivé informace

Vaše protistrana férový přístup rozhodně ocení. „Mějte připraveny údaje a kontakty, které budou kupujícího zajímat. Vyúčtování nákladů za energie, u starších domů například revize komínů či zdroje ohřevu vody,” poradil Mašín.

5. Správný odhad tržní ceny

Jak nastavit správnou cenu se můžete inspirovat například v inzerátech na internetu či v tisku.

6. Vyjednávání o ceně

Ve chvíli, kdy si se zájemcem o vaši nemovitost tzv. sednete, je na řadě vyjednávání o výši konečné ceny. Připravte se na to, že kupující bude nejspíš tlačit na to, abyste ještě nějakou tu korunu slevili. Pokud z vašeho postoje vycítí nejistotu, je dost pravděpodobné, že slevy nejspíš dosáhne.

7. Kdy obdržíte peníze

Mnoho lidí kupuje nemovitost a zároveň prodává tu svoji. Takové obchody někdy připomínají akci "kulový blesk".

„Ujistěte se, jestli zájemce disponuje financemi na úhradu kupní ceny nemovitosti nebo je dostatečně bonitním a dostane bez zbytečných odkladů hypotéku. Jinak vás může připravit o několik týdnů až měsíců marného čekání,” uvedl Mašín.

8. Úschova kupní ceny

Dokud nebudete mít peníze, není možné, aby se kupující stal vlastníkem nemovitosti. Kupující ale s tím nemusí souhlasit. Nejvhodnější je proto uložit peníze tzv. do úschovy. Využít můžete banku, advokáta či notáře.

9. Zkontrolujte hranice pozemku

Zejména u starší nemovitosti zkontrolujte, zda hranice souhlasí se zakreslením v katastrální mapě. Doložte zájemci, že všechny stavby byly řádně zkolaudovány a zapsány v katastru. Pokud starší stavby zapsané nebudou, může mít kupující problém dostat hypotéku.

10. Průkaz energetické náročnosti

Pokud prodáváte dům, je vaší povinností opatřit si tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Musíte jej mít už při samotném nabízení nemovitosti, v opačném případě hrozí pokuta až 100 tisíc korun. U bytu jej můžete nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky po sobě.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků