Hlavní obsah

Finanční arbitr abdikoval a vrací se do bankovního sektoru

Finanční arbitr František Klufa, který ve funkci působil od roku 2008, abdikoval. Rolí arbitra je posuzovat smírčí cestou spory mezi spotřebiteli na jedné straně a bankami, finančními institucemi či zprostředkovateli na straně druhé.

Finanční arbitr abdikoval a vrací se do bankovního sektoru

Klufa oznámil, že se vrací zpět do bankovního sektoru, aniž upřesnil kam, s tím, že práce finančního arbitra je natolik vyčerpávající, že podle jeho přesvědčení ji nelze vykonávat déle, než činil.

Klufa z funkce odchází jen pár týdnů poté, co se mu podařilo posílit zákonné pravomoci úřadu Finančního arbitra.

Od 1. července 2011 úřad nově řeší také spory týkající se spotřebitelských úvěrů a kolektivního investování. Kancelář finančního arbitra (FA ČR) se stala organizační složkou státu, plně hrazenou ze státního rozpočtu prostřednictvím kapitoly Ministerstva financí ČR.

Podle původního zákona o finančním arbitrovi bylo financování úřadu FA ČR zajišťováno prostřednictvím České národní banky. Před novelou volila finančního arbitra Poslanecká sněmovna, nově ho jmenuje vláda na návrh ministra financí.

S posilováním kompetencí arbitra přitom podle zprávy, kterou Klufa vydal, počítá i další připravovaná novela zákona o finančním arbitrovi, ve které se připravuje rozšíření kompetencí na oblast životního pojištění.

„Ve své další profesní kariéře v bankovní sféře chce plně zúročit své široké portfolio zkušeností, vědomosti i kontakty z oboru financí. Ke svému budoucímu působení se nebude v tuto chvíli vyjadřovat,“ oznámil Klufa prostřednictvím tiskové zprávy vydané najatou agenturou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků