Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Češi si navzájem nevěří, sehnat ručitele na půjčku je problém

Sehnat ručitele za půjčku nebo úvěr je čím dál tím větší problém. Stále více ručitelů si uvědomuje, co kvůli kamarádovi riskují, a v případě nesplácení závazku je může následná exekuce připravit i o střechu nad hlavou. Zadluženost lidí totiž stále roste a už přesahuje bilión korun.

Foto: Profimedia.cz
Češi si navzájem nevěří, sehnat ručitele na půjčku je problém

Když jde o peníze, Češi přestávají důvěřovat i svým blízkým a známým, neboť řada lidí se právě při ručení za někoho blízkého v předchozích letech spálila. Vyplývá to z ohlasů na článek v Právu, který upozornil na to, že nesplacené půjčky stahují ke dnu už i ručitele.

„Ručení nelze vnímat jen jako formalitu, sám ručitel mnohdy kvůli ručitelství úvěr či hypotéku nedostane,“ připomíná exekutor Tomáš Vrána z Přerova, nejaktivnějšího exekutorského úřadu v Česku. Ručitel může podle něho snadno přijít i o střechu nad hlavou kvůli jinému dlužníkovi, i když sám ručitel osobně nic nedluží.

Obstavení mzdy

Exekuce může být nařízena současně na ručitele i dlužníka. Nejčastěji dochází k zabavení peněz na bankovních účtech, obstavení mzdy a důchodu.

U nemovitostí vyznačí katastr nemovitostí na daném objektu dlužníka, tedy i ručitele, nejprve tzv. plombu o exekuci, a to na základě usnesení o nařízení exekuce. K zabavení nemovitosti dochází na základě vydaného exekučního příkazu.

Druhým způsobem, jak se může ručitel dostat do potíží, spočívá v exekuci nařízené zvlášť přímo na osobu ručitele. V takovém případě je již postihován výhradně pouze majetek.

Sedmdesát procent lidí se už nezaručí

Na otázku Práva v bleskové anketě na serveru Novinky.cz, zda jste se někdy zaručili za půjčku někoho blízkého nebo známého, odpovědělo bezmála deset tisíc lidí. Přitom přes 70 procent z nich uvedlo, že se za půjčku nezaručí, neboť když jde o peníze, jsou nedůvěřiví, i když jde o známé.

„Nikdy bych neručil ani v rodině, natož pak kamarádům,“ napsal Michal Kupczak z Krnova. „V dnešní době bych za půjčku ručil jen rodičům,“ reagoval Martin Fronček z Ostravy.

Ze závazků dlužníka se ručitel jen tak nedostane, ani když dlužník zemře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků