Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Češi fandí spořicím účtům, akciím příliš nevěří

V České republice investuje více než čtvrtina obyvatel. Nejčastěji přitom využívají spořicí účty nebo podílové fondy, teprve za nimi jsou akcie a termínované vklady. Vyplývá to z průzkumu agentury Médea Research.

ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Češi fandí spořicím účtům, akciím příliš nevěří

Spořicí účet jako nástroj pro zhodnocování peněz používá celkem 71 procent respondentů, podílové fondy 25 procent, akcie nebo investiční fondy 17 procent a termínované vklady 12 procent dotázaných. Pouze čtyři procenta lidí si pak pořídila dluhopisy.

Češi mají dlouhodobě v oblibě výhodné produkty se státní podporou, stavební spoření a penzijní připojištění. Smluv o spoření je nyní zhruba 4,4 miliónu, účastníků penzijního připojištění je přes 4,7 miliónu.

Raději investujeme sami 

Lidé podle průzkumu raději investují svépomocí než s poradcem či makléřem, služby poradců či makléřů využívá jen 37 procent z těch, kteří investují. „Lidé potřebují pomoci se složitějšími investicemi, nakupovat a prodávat akcie nebo jiné investiční nástroje však mohou sami jednoduše prostřednictvím internetové aplikace,“ říká makléř Fio banky David Brzek.

Při svém rozhodování lidé podle něj oceňují investiční zpravodajství, komentáře, analýzy nebo seznam investičních doporučení, který pro ně tým makléřů a analytiků vytváří.

A čeho se Češi v roli investorů nejvíce obávají? Podle výsledků průzkumu hlavně znehodnocení vkladů a nepředvídatelných rizik jako jsou například klimatické podmínky či živelné katastrofy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků