Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Byty zdražuje útlum výstavby i kanceláře

Ceny bytů v Praze a dalších velkých městech v posledních letech výrazně ovlivňuje nedostatečná výstavba nových domů, která nedokáže uspokojovat poptávku. Hlavně v nejžádanějších lokalitách pak tlačí ceny nahoru také obecně dražší kanceláře.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Byty zdražuje útlum výstavby i kanceláře

Podle údajů Eurostatu rostly ceny domů a bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí EU. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta.

Cenovou politiku ve velkých městech, kam se hlavně kvůli práci stěhuje stále více lidí, dlouhodobě ovlivňuje pohled investorů na to, co se rozhodnou s celými domy dělat.

„Dopad Airbnb se přeceňuje“

„Dříve se z bytů v centru Prahy dělaly hlavně kanceláře. Podívejte se na zvonky u domů například v Praze 1. A schválně, na kolika z nich bude patrné, že tam někdo bydlí, a kolik z nich budou čistě kanceláře či sídla firem? Navíc v mnohých případech se za domnělým jménem nájemníka skrývají zubaři, soukromí právníci, psychologové a podobně,“ upozornil Matěj Koutný ze startupu Blahobyty, který se specializuje na správu krátkodobých pronájmů v Praze.

Poptávka po bytech teď navíc výrazně převyšuje nabídku a nová výstavba významně zvolnila své tempo. Podle Koutného je teď výstavba v Praze na polovině toho, co bylo před deseti lety.

Podle statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v Praze loni na konci září meziročně vzrostla o 19,6 procenta už na 83 150 korun za metr čtvereční. Za poslední dva roky tak ceny nových bytů v hlavním městě vzrostly téměř o polovinu.
Koutný nesouhlasí s názory, že za růstem cen stojí ubytovací platformy Airbnb či Booking.com. Podle dat ČSÚ je v Praze celkem 587 832 bytů.

Praha i Brno jsou velmi atraktivní pro bydlení i práci. Vzniká obrovský převis poptávky nad nabídkou
Filip Poňuchálek, mluvčí brněnského magistrátu

„Na Airbnb má profil 17 tisíc bytů, v sezóně se reálně pronajímá šest tisíc, mimo sezónu čtyři tisíce. Šest tisíc bytů z necelých šesti set tisíc je procento. To nemůže mít výrazný vliv na růst cen,“ dodal.

Loni bylo v Praze dokončeno asi 175 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, téměř čtyřikrát více než v roce 2016. Podíl volných kanceláří zde ke konci září meziročně klesl o čtyři procentní body na 7,7 procenta, uvedla společnost JLL.

„Osobně se nedomnívám, že počet nových bytů na trhu souvisí s množstvím kancelářské výstavby,“ reagovala pro Právo náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská.

Stejně jako Praha třeba i Brno má podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka starý územní plán, který neumožňuje výstavbu nových bytů v měřítku, které by bylo potřeba.

„Zároveň jsou obě města v současnosti velmi atraktivní pro bydlení i práci, čímž vzniká obrovský převis poptávky nad nabídkou a ceny to žene vysoko. Specifikum Brna spočívá ještě ve vysoké koncentraci studentů, kteří v Brně vyhledávají podnájmy, zejména v blízkosti centra města,“ sdělil Poňuchálek Právu.

V roce 2017 se propadly prodeje nových bytů v Brně o 40 procent, prodalo se jich pouze 924. „Není to ovšem malým zájmem o nové bydlení, ale tím, že se nestaví a lidé nemají z čeho vybírat. S tím souvisí i růst cen nových brněnských bytů – loni zdražily v průměru o 11 procent,“ uvedl ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Růst cen podle developerů zpomalí

Podle analýzy portálu CeMap zdražily loni od ledna do října v Česku byty v průměru o 7,2 procenta, rodinné domy dokonce o 13,5 procenta. V případě bytů vzrostly ceny nejvíc v Olomouckém kraji, o 23 procent. Naopak mírně klesly ceny bytů v Karlovarském kraji (o 5,4 procenta) a na Královéhradecku (o 3,8 procenta).

V cenách bytů jsou velké regionální rozdíly. Zatímco v Praze byla loni v říjnu podle údajů CeMap průměrná cena bytu 77 937 Kč za metr čtvereční, na Ústecku pouhých 12 388 korun. Praha je tak v porovnání s nejlevnějším Ústeckým krajem dražší téměř 6,5krát.

Podle velkých developerských firem ceny nových bytů v Praze v letošním roce vzrostou, ale ne tak výrazně jako v posledních dvou letech. Podle developerů byty zdraží o jednotky procent, určitě nebudou zlevňovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků