Má společnost licenci?

Pravidla fungování úvěrových společností a bank jsou nyní výrazně přísnější, jejich činnost hlídá Česká národní banka (ČNB).

„Od července 2018 by už na úvěrovém trhu neměla působit žádná firma, která neprošla velmi přísným sítem ČNB a nedostala od ní licenci. Právě ta by měla být pro klienty zárukou, že jednají s prověřenou společností,“ upozornil analytik Roman Müller ze společnosti Home Credit.

Ještě několik měsíců bude ale platit tzv. přechodné období, kdy ČNB došlé žádosti o udělení licence teprve posuzuje. Nicméně na trhu už nyní působí společnosti, jež hustým sítem prošly a licenci mají.

Jak si firma vede v nezávislých testech?

Prověřit si danou úvěrovou společnost můžete i prostřednictvím nezávislých testů, které podle různých parametrů hodnotí jak jednotlivé firmy, tak i jejich produkty.

Na konci roku výsledky svých analýz vydaly například Navigátor bezpečného úvěru nebo organizace Člověk v tísni. Zaměřují se na bezpečnost, solidnost i transparentnost úvěrových firem. U společností, jež se umístily na prvních místech, byste se proto neměli spálit.

Prověřuje společnost žadatele?

Varovat by vás mělo i to, že se úvěrová společnost „chlubí” tím, že půjčí každému, tedy i nezaměstnaným, matkám na rodičovské, důchodcům apod. Rozhodně není v pořádku, když se vás při žádosti o půjčku, nezeptá na váš příjem.

„Solidní společnost své klienty prověřuje a kriticky se dívá na jejich schopnost splácet, tedy dostát závazkům. Jestliže to nedělá a dává úvěr i rizikovým zákazníkům, hrozí lidem předlužení a pád do dluhové pasti,” upozornil Müller.

Jak se společnost staví k problémům se splátkami?

Každý dlužník se během splácení může dostat do problému, kvůli kterému jsou pravidelné splátky v ohrožení. Myslete na takovou eventualitu už při výběru věřitele. Ten opravdu solidní totiž svým klientům, kteří jednají zodpovědně, vyjde vstříc.

Pokud se do takové situace dostanete, je důležité o svých potížích včas informovat věřitel. „Věřitel se s klientem pak může domluvit, třeba mu snížit splátky nebo je na čas odložit,“ dodal analytik.