Průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že mnozí Češi paradoxně začínají šetřit na penzi ve chvíli, kdy je to pro ně nejobtížnější. Prostřednictvím penzijního spoření si ukládá peníze na stáří 53 procent Čechů ve věku od 18 do 65 let. Nejčastěji si na penzi spoří lidé ve věku od 35 do 44 let a především od 45 do 54 let. V této věkové kategorií využívá penzijní spoření dokonce sedm z deseti oslovených.

ČTĚTE TAKÉ
Průzkum: Češi nepočítají s tím, že jim penze bude ve stáří stačit

Ovšem právě lidé ve věku 45 až 54 let jsou podle výsledků průzkumů nejméně spokojení se svým životem. Jedním z důvodů této nespokojenosti jsou i finance.

„Lidé kolem padesátky nejobtížněji vycházejí se svými příjmy, vysvětlením může být životní situace, kdy jsou rozpočty domácností těchto lidí často zatíženy současně výdaji spojenými s dětmi i s péčí o rodiče,“ uvedla Marie Zemanová z ČSOB Penzijní společnosti.

Pětina Čechů nespoří vůbec

Průzkum ukázal, že si lidé začínají na penzi nejvíce spořit v období, kdy se musí vypořádat i s dalšími významnými výdaji. Mnoho z nich totiž ještě má děti, o které se musí starat, a zároveň od nich potřebují pomoc i jejich stárnoucí rodiče.

„Zástupci takzvané sendvičové generace se tak neocitají jen v časové, ale často i finanční tísni. Z hlediska spoření na penzi je samozřejmě nejlepší začít co nejdříve, ale nakonec - jak se říká - je lepší začít pozdě, než vůbec nikdy,“ dodala Zemanová.

ČTĚTE TAKÉ
Lidé si na penzi naspořili již 390 miliard, přesto spoří málo

Více než pětina Čechů, konkrétně 22 procent, nevyužívá žádný spořící nebo investiční produkt. Tři pětiny pak jako důvod uvádí, že jim spoření nedovoluje jejich finanční situace, téměř pětina se o možnosti zhodnocení svých úspor vůbec nezajímá a desetina dotázaných nemá důvěru v investice.

Nejčastěji si vůbec nespoří právě padesátníci.