Většina Čechů si ukládá peníze na běžný nebo spořicí účet, do stavebního spoření, do akcií, nebo podílových fondů. Mezi běžné investice patří také koupě nebo pronájem bytu.

V době nízkých úrokových sazeb ale Češi stále častěji řeší, jak to udělat, aby si za pár let za své úspory něco koupili. Dnešní tisícovka zřejmě nebude stejnou tisícovkou za deset a více let.

Stále častější je proto spoření do drahých kovů, což je dnes už běžný způsob spoření zejména pro ty, které znepokojuje inflace. Zlato a stříbro si dlouhodobě uchovávají svoji hodnotu.

Jednorázově i pravidelně

Investovat do drahých kovů lze jednorázově, ale spořit je možné i postupně například po 500 korunách měsíčně. Jakmile střadatel naspoří na první slitek, fyzicky jej dostane. Spoření je možné kdykoli navýšit nebo vynechat.

Platí jednoduchá rada: Když se rozhodnete koupit zlato, měli byste mít možnost si ho potěžkat. Nakupovat drahé kovy v podobě certifikátů nebo investic do zlatých fondů se totiž nemusí vyplatit. Na trhu je totiž asi jen 10 procent cihel, tedy reálného investičního zlata, zbytek je jen virtuální trh - takzvané papírové zlato, které fyzicky vůbec neexistuje.

„Mít fyzicky zlato je právě ta odlišnost od jiných druhů spoření, kdy máte v ruce jen nějaký papír nebo výpis. Je to reálný majetek, který není závislý na tom, jak ho spravuje někdo jiný,“ uvedl pro Novinky Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate CZ.

Cena zlata od začátku roku rostla

Cena zlata v prvním čtvrtletí tohoto roku zažila největší nárůst za posledních 30 let. Za první tři měsíce vzrostla o 16,5 procenta a dosáhla největšího kvartálního nárůstu od roku 1986. Zlato se proto letos stává zajímavou investicí s vysokým zhodnocením.

„Zlato je poměrně nenáročná investice, která zároveň slouží jako zajištění proti inflaci nebo krizovým ekonomicko-politickým situacím. Pravděpodobnost výskytu těchto vysoce rizikových situací během jednoho lidského života přitom není zanedbatelná a posledních 70 let klidu je z historického hlediska spíše jen ojedinělou výjimkou. Cena zlata navíc po korekci z minulých let začíná být poměrně zajímavá,“ upozornil Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers.

Jak zlato bezpečně nakoupit

Je nebezpečné nakupovat drahé kovy u obchodníků, kteří je fyzicky nedodávají, ale nabízejí jejich skladování. Zejména výhodné nabídky na skladování drahých kovů v cizině mohou být chytrým trikem.

Klíčové je investovat do zlata a stříbra u společností, jejichž klienti si své fyzické zlato a stříbro přebírají průběžně, čímž se eliminuje riziko spojené s obchodníkem.

Kdo se rozhodne koupit si zlato nebo na ně spořit po měsíčních splátkách, měl by využít pouze prověřené společnosti, u kterých je možné kov kdykoli prodat zpět. Firma, která zlato prodala, musí také garantovat to, že je koupí nazpět.

Je důležité zvolit si renomovanou společnost, která nakupuje zlaté slitky bez prostředníků, tedy přímo od sléváren. Tyto slévárny jsou striktně kontrolovány, čímž odpadá riziko falzifikátů. Každá cihla má své sériové číslo. Seriózní firma obchodující se zlatem tedy musí znát původ zlata, které nabízí i odkupuje.

„Ověření pravosti uncového slitku je velice jednoduché. U těch menších o váze do jedné unce si může pravost zkontrolovat každý klient sám, a to na základě zkontrolování jeho rozměru a váhy, který uvádí každá slévárna na svých webových stránkách. Další možností, jak ověřit pravost slitku, je zajít na Puncovní úřad,“ doporučil Ryba.