Tento krok si ale důkladně rozmyslete. Pokud zboží nedorazí a budete chtít peníze zpět, nemusí se vám podařit nepoctivého prodejce vypátrat. Vaše peníze možná odešly na univerzální účet pro předplacené platební karty. Ty jsou většinou anonymní, a pokud si peníze jejich majitel stačil vybrat, už je zpátky nedostanete.

Přesvědčila se o tom i paní Jana, která se rozhodla koupit si na jednom z internetových bazarů mobil.

„Zavolala jsem na mobilní číslo uvedené v inzerátu a několikrát jsme spolu s prodávajícím mluvili, poslal mi do mobilu i kopii svého občanského průkazu. Dohodli jsme se, že mu pošlu peníze na účet předem a on mně potom mobil,“ svěřila se Právu Jana.

Co je předplacená karta
  • Předplacená platební karta funguje stejně jako klasická debetní platební karta. Ovšem na rozdíl od ní je anonymní, protože není spojena s žádným bankovním účtem.
  • Majitel předplacené karty může s penězi na kartě volně disponovat, a to až do vyčerpání nastaveného limitu na kartě. Funguje tedy jako elektronická peněženka.
  • Předplacenou kartu je možné používat jak k výběru hotovosti z bankomatu, tak k bezhotovostním platbám u obchodníků či na internetu.
  • Dobíjení zůstatku na kartě je velmi jednoduché – máte na výběr z několika možností: bankovním převodem, vkladem hotovosti, on-line přes platební kartu či převodem od jiného uživatele stejné karty.

Nepoznáte, kam jdou vaše peníze

Prodávající podle ní působil jako slušný člověk, a proto mu peníze poslala na účet, jehož číslo, včetně variabilního symbolu, jí uvedl. Mobil jí ale nedorazil.

Kontaktovala proto banku i policii. „Bohužel se zjistilo, že občanka byla kradená a peníze došly na anonymní předplacenou platební kartu, odkud je někdo ihned vybral,“ dodala Jana.

To, že peníze posíláte na předplacenou kartu, a nikoli na účet se jménem, totiž nelze na první pohled odhalit, protože taková platba odejde na jeden souhrnný účet u banky a z něho teprve na kartu. Společnosti, u nichž si můžete předplacenou kartu pořídit, mají u různých bank zřízeny univerzální účty, přes které je možné zůstatek na kartě dobít, resp. na ni poslat peníze.

Kupující dopředu nemůže vědět, že jde o předplacenou kartuPetr Plocek, UniCredit Bank

Proto požádá-li vás na internetu neznámý prodávající k zaplacení objednaného zboží prostřednictvím převodu peněz na bankovní účet s uvedeným variabilním symbolem, kterým je ID jeho předplacené karty, nemusíte vůbec poznat, že se jedná právě o předplacenou kartu.

„To kupující dopředu nemůže vědět. Musel by být opravdu velký odborník a znát univerzální čísla pro předplacené karty. Pro kupujícího je dané číslo účtu v zásadě stejné jako standardní číslo účtu,“ doplnil Petr Plocek z UniCredit Bank.

Anonymní karty lze snadno zneužít

Předplacené platební karty se v Česku pomalu, ale jistě zabydlují. Jak ukazují statistiky Sdružení pro bankovní karty, v roce 2014 jich bylo vydáno 13 486 a o rok později již více než třikrát tolik, celkem 43 555. Vydává je společnost MasterCard ve spolupráci s různými bankovními i nebankovními společnostmi. Vlastní předplacené karty mají často i obchodní centra.

Obliba předplacených karet roste nejen u nás, ale po celé Evropě. Přesto, anebo spíše právě proto, sílí i hlasy pro jejich omezení. Silnými argumenty jsou jak možnost zneužití ze strany podvodníků, tak především anonymita těchto karet.

V Evropské unii se už dokonce začíná uvažovat o přijetí takových opatření, která by používání předplacených karet úplně zakázala. V ČR tato otázka není zatím na pořadu dne, nicméně ministerstvo financí se chystá v rámci novely zákona o praní špinavých peněz jejich používání omezit.

Například nově bude možné anonymní karty použít pouze k tuzemské bezhotovostní platbě. Omezena bude i výše limitů jak pro odchozí platby, tak pro zůstatek na kartě. V současné době může majitel kartu dobít na 2500 eur za kalendářní rok (67 500 korun), nově nebude moci celkový měsíční limit pro odchozí platby i zůstatek na kartě přesáhnout 250 eur (6750 korun).

„Nebude také umožněno si tyto platební prostředky pořídit nebo dobít prostřednictvím anonymních elektronických peněz,“ uvedl pro Právo Jakub Vintrlík z oddělení komunikace ministerstva financí.

Z bankomatu pak nově bude možné prostřednictvím karty vybrat maximálně 100 eur (2700 korun). „V současné úpravě je tato částka celkově 1000 eur (27 000 korun) za kalendářní rok,“ dodal Vintrlík.