Pravidlo vyššího povědomí o úročení vlastních úspor oproti znalosti úroků u dlužných částek platí napříč celou Evropou. Jak jsou úročeny jejich úspory, neví necelá pětina Evropanů, ale více než čtvrtina jich netuší, o kolik procent přeplácí svůj dluh na úrocích. .

Víte jaký úrok platíte při splácení svých dluhů?

FOTO: David Ryneš, Novinky

Češi patří společně s Italy mezi nejlépe informované národy. Na druhou stranu neznalost úročení jak v případě úspor, tak i dluhů je poměrně vysoká u Belgičanů a Turků. S jakým úrokem má půjčené peníze, netuší také zhruba třetina Francouzů, Britů či Nizozemců.

Víte, jak jsou úročeny vaše úspory?

FOTO: David Ryneš, Novinky

Raději dluh na kreditce než kontokorent

Evropané vedle hypotéky nejčastěji čerpají osobní půjčku (čtvrtina z nich), vlastní kreditní kartu (necelá pětina) a u účtu mají nastavené povolené přečerpání neboli kontokorent (každý sedmý Evropana). Jeden z deseti zadlužených má finanční závazek u příbuzných či přátel.

ČTĚTE TAKÉ
Zadlužení Češi často ani neví, kolik vlastně přesně dluží

V jednotlivých zemích se pak pořadí liší. Zatímco více než polovina dlužníků v Turecku řeší půjčku kreditní kartou, v Itálii nebo v České republice je to jen 12 procent lidí. Preference Čechů se jednoznačně přiklánějí k osobní půjčce stejně jako v Lucembursku (37 procent). Ve Francii naopak nejčastěji volí přečerpání bankovního účtu.

Z průzkumu také vyplynulo, že se Evropané raději zadluží na kreditní kartě (55 procent), než aby přečerpali svůj účet (45 procent), ačkoli to může být méně efektivní. Může za to jednoduchost pořízení karty a bonusové programy.

ČTĚTE TAKÉ
Vydělávejte si utrácením. Nejdříve se ale musíte zadlužit

Na druhou stranu si ale čtyři pětiny Evropanů uvědomují, že je finanční půjčka může velmi snadno dostat do dluhové spirály. S tímto tvrzením souhlasí dokonce až 87 procent Čechů, což je nejvíce v Evropě.