Jen za letošní leden změnilo dodavatele elektřiny 99 tisíc domácností, což je jeden z rekordů, protože průměrný počet těch, kteří opustí tradičního distributora a nechají se zlákat u domovních dveří k přechodu k alternativnímu obchodníkovi s elektřinou, je již přes rok, měsíc co měsíc, kolem 40 tisíc.

U plynu jen za leden dalo sbohem velkým hráčům přes 42 tisíc domácností. Vyplývá to z oficiálních statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE), spravovaného ministerstvem průmyslu a obchodu. V šoku nejsou jen obchodníci tradičních distributorů, ale i jejich protihráči. Sami nečekali, že budou tak úspěšní.

Přitom již několik měsíců vyplouvají na povrch oprávněné stížnosti řady zákazníků, kteří poukazují na neférové obchodní praktiky při podomním nabízení levnější elektřiny a plynu.

Zabývá se tím i Energetický regulační úřad (ERÚ), který na svých stránkách uvádí, že „v poslední době eviduje nárůst podnětů a stížností odběratelů elektřiny a plynu, které se týkají problémů vyskytujících se při změně dodavatele“. ERÚ apeluje na prodejce, aby se chovali eticky a nezpůsobovali zákazníkům finanční ztráty.

Lidé odcházejí od tradičních distributorů, protože u menších mohou ušetřit. Ne vždy si ale dávají pozor na podmínky, za nichž smlouvu uzavírají.

Sfinance.cz to spočítají

„Nelze přesně říct, kolik v průměru lidé přechodem k alternativnímu dodavateli energií ušetří. Záleží na smluvních podmínkách, spotřebě a užití elektřiny nebo plynu,“ řekl Právu obchodní ředitel Českého energetického centra Vladimír Vokroj, který dříve pracoval pro ČEZ.

V případě běžné domácnosti, která netopí, se rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším dodavatelem elektřiny podle něho pohybuje kolem 1500 korun za rok.

„U plynu při vytápění ale dosahuje rozdíl už i více než deset tisíc korun. Pro mnoho zákazníků je ovšem navíc důležitý i rozsah dalších služeb, jako asistenční služby či pojištění úhrady záloh,“ dodal Vokroj.

Domácnosti ovšem snadno zjistí, zda se jim změna dodavatele elektřiny a plynu vyplatí, na novém serveru Sfinance.cz, kde mohou nejen srovnávat ceny podle svých konkrétních parametrů, ale Seznam.cz navíc odběratelům zařídí i administrativu spojenou s přechodem k jinému poskytovateli energie.

Výhodnost změny si můžete vypočítat zde

Rovněž ERÚ má na webových stránkách kalkulátor plateb podle výhodnosti cen pro zákazníka.

Než podepíšete

Vždy si důsledně ověřit totožnost osoby, která přichází s nabídkou, především levnějšími sazbami za elektřinu nebo plyn. Pracovník distributora přichází k zákazníkovi pouze z důvodu odečtu měřidla nebo jeho výměny či kontroly, nenahlíží do faktur.

Před podpisem jakýchkoli dokumentů, včetně plné moci, je nanejvýš vhodné si vyžádat a podrobně a důkladně se seznámit s veškerými podklady, především se smluvními ustanoveními a obchodními podmínkami dodávky.

Je zbytečné podpis nové smlouvy uspěchat – jediný profit z rychlého řešení má zpravidla podomní prodejce.

Zdroj: ERÚ