Hlavní obsah
Karel Komárek Foto: archív firmy

Změna v žebříčku českých miliardářů. Komárek přeskočil Vítka

Druhým nejbohatším člověkem z České republiky za prvním Petrem Kellnerem je podle nového žebříčku Forbesu majitel skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem přesahujícím 5,5 miliardy dolarů, tedy 121 miliard korun, který se posunul z předloňského pátého místa. Přeskočil tak Radovana Vítka, jehož realitní impérium CPI bylo ohodnoceno na 4,8 miliardy dolarů, tedy 105 miliard korun.

Karel Komárek Foto: archív firmy
Změna v žebříčku českých miliardářů. Komárek přeskočil Vítka

V žebříčku dolarových miliardářů figuruje devět Čechů, což je dosud nejvíce. Forbes žebříček v úterý zveřejnil na svém webu.

Nejbohatším Čechem byl v loňském roce naposledy většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner, který nedávno tragicky zahynul. Podle odhadů časopisu Forbes je hodnota jeho majetku 17,5 miliardy dolarů, tedy 382 miliard korun, a patřilo mu tak 110. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Oproti roku 2019 se Kellnerův majetek rozrostl o 2,6 miliardy dolarů.

Za třetím Vítkem následuje majitel Evropského průmyslového holdingu Daniel Křetínský s majetkem za 4,1 miliardy a pak premiér Andrej Babiš. Ten kontroluje jako konečný vlastník majetku ve svěřenských fondech 3,5 miliardy dolarů, tedy 77 miliard korun.

Z Čechů je v žebříčku ještě Pavel Baudiš z Avastu, poprvé se do něj dostal také jeho souputník a spoluzakladatel této firmy Eduard Kučera. Do výběru patří též vlastník skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva.

U všech českých zástupců hodnota majetku přes těžký rok poznamenaný koronavirovou pandemií stoupla. Je to dáno nejen výsledky samotných firem, ale také pohyby kurzů akcií, od nichž se hodnota majetku odvozuje, a pohyby měnových kurzů, zejména mezi dolarem a eurem a mezi dolarem a korunou. Česko má v žebříčku největší zastoupení ze všech států střední a východní Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků