Hlavní obsah
Rozsáhlý polský důl v příhraničním Turówě, v pozadí také sousední polská hnědouhelná elektrárna. Foto: Greenpeace.org

Zlom v kauze Turów. Čechům dala za pravdu Evropská komise

Evropská komise (EK) uznala velkou část argumentů, s jejichž pomocí česká strana bojovala proti rozšiřování a pokračování těžby v polském příhraničním dole Turów. Ten totiž prý ohrožuje obyvatele z oblasti okolo Hrádku nad Nisou ztrátou pitné vody i hlukem a prašností z dolu.

Rozsáhlý polský důl v příhraničním Turówě, v pozadí také sousední polská hnědouhelná elektrárna. Foto: Greenpeace.org
Zlom v kauze Turów. Čechům dala za pravdu Evropská komise

„Intenzivní těžba jen kilometr od českých hranic prokazatelně velmi negativně ovlivňuje život minimálně 30 tisíc českých občanů, kterým chybí pitná voda a je ohroženo jejich zdraví. Polská strana ale při rozhodnutí o prodloužení těžby vůbec nevzala české stanovisko v potaz a Česku tak ani nezbývá jiné řešení než mezinárodní žaloba. Jsem proto rád, že Evropská komise potvrdila hlavní body české stížnosti a vláda má zelenou v podání žaloby,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Podle Evropské komise porušilo Polsko při letošním jednostranném prodloužení těžby konkrétně směrnici o posuzování vlivů na životní prostředí, směrnici o přístupu k informacím a Smlouvu o Evropské unii.

Podle Petry Urbanové, právničky organizace Frank Bold Advokáti, jde o velký milník v celé kauze i významný posun dopředu.

„Je to precedens, ojedinělý případ, kdy členský stát EU převzal do svých rukou iniciativu na ochranu svých občanů před porušováním právních předpisů EU v oblasti životního prostředí jiným členským státem,“ upozornila právnička.

Česko se nyní podle Komise může obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby ochránilo práva obyvatel ze severních Čech. Že k tomu co nejdříve dojde, věří i Milan Starec, obyvatel Uhelné, která je asi nejvíce ohroženou obcí na českém území.

„Se žalobou by mohlo být vydáno předběžné opatření v podobě zastavení těžby. Jiné řešení současné akutní situace není. Spodní voda nám i přes srážkově bohatší rok stále ubývá a rypadla v polském dole se blíží rychle, dělí nás od nich už pouze několik set metrů,“ uvedl Starec.

Ovšem česká stížnost týkající se konkrétně vlivu na zásoby pitné vody je vzhledem k předloženým důkazům podle EK neopodstatněná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků