Hlavní obsah
Centrála ruského plynárenského gigantu Gazprom v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Zisk Gazpromu v pololetí klesl téměř o čtvrtinu

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v letošním prvním pololetí propadl téměř o čtvrtinu na 450,6 miliardy rublů (zhruba 240 miliard korun) z 582,7 miliardy rublů před rokem. Oznámila to v úterý firma. Tržby naopak stouply o více než desetinu na 2,87 biliónu rublů.

Centrála ruského plynárenského gigantu Gazprom v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Zisk Gazpromu v pololetí klesl téměř o čtvrtinu

V samotném druhém čtvrtletí se zisk meziročně zvýšil o 13 procent na 227,6 miliardy rublů. Zaostal však za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 234 miliard rublů.

V polovině června zastavil Gazprom dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Firma v úterý upozornila, že si kvůli ukrajinskému dluhu musela vytvořit rezervu ve výši 215,8 miliardy rublů (115 miliard korun).

„Jakmile bude dluh splacen, podpoří to výsledky Gazpromu,” upozornil analytik Andrej Poliščuk ze společnosti Raiffeisenbank.

Orientují se na Východ

Gazprom již dříve předpověděl, že kvůli cenovému sporu s Ukrajinou a ztrátě podílu na domácím trhu se jeho těžba plynu v letošním roce sníží na 463 miliard metrů krychlových z loňských 487,4 miliardy. V příštím roce však počítá s nárůstem produkce o pět procent.

Gazprom se nyní snaží snížit svou závislost na evropském trhu. Firma v květnu uzavřela přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu na čínský trh v hodnotě 400 miliard dolarů (8,7 biliónu korun). V pondělí byla podepsána rovněž mezivládní smlouva, která tuto dohodu zpečetila. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků