Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Zatímco Obama buduje sociální stát, Češi se rozhodli šetřit, komentuje WSJ

Zatímco americký prezident Barack Obama pilně buduje evropský sociální stát, Češi se ve volbách vyslovili pro škrty v sociálních výdajích, všímá si ve svém komentáři konzervativní deník The Wall Street Journal. Dodává, že vítězství stran představujících obdobu amerického opozičního hnutí "čajových dýchánků" prosazujícího úsporné rozpočty a malý stát již ocenili investoři, když v pondělí vyhnali vzhůru kurz české koruny.

Americký prezident Barack Obama Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Zatímco Obama buduje sociální stát, Češi se rozhodli šetřit, komentuje WSJ

WSJ podotýká, že v české předvolební kampani byla velkým tématem řecká dluhová krize, a voliči tak odmítli plány sociálních demokratů na další sociální výdaje hrazené z vyšších daní pro bohaté. List dodává, že ODS spolu s novými středopravými stranami může vytvořit vládu s největší většinou v parlamentu od roku 1993. "Takový výsledek by byl vítanou změnou po nedávné politické nestabilitě," míní deník.

Vítězství stran pravého středu ve volbách je podle něj o to pozoruhodnější, že Česko je v mnohem lepší finanční kondici než většina ostatních evropských zemí. Poměr jeho dluhu ke hrubému domácímu produktu představuje 35 procent, což je méně než polovina průměru Evropské unie. "Čeští voliči zřejmě reagovali na rozpočtové problémy jinde v Evropě rozhodnutím, že problému raději předejdou," podotkl deník The Wall Street Journal.

Připomíná, že výsledek českých voleb následuje po vítězství pravicových stran i jinde v Evropě, nedávno například v Maďarsku. Konzervativní politici nyní vedou i čtyři největší evropské ekonomiky - Francii, Německo, Itálii a Británii. Nikdo z nich ale není zastáncem ekonomie strany poptávky, která se snaží podporovat ty, kdo v hospodářství vytvářejí bohatství, uvedl WSJ. Zejména křesťansko-demokratické strany potom podle něj v Evropě vytvořily pečovatelské státy, které značně přispěly k současné dluhové krizi.

"Pražský výsledek je pak o to zajímavější, pokud pravděpodobná nová středopravá vláda dokáže dosáhnout fiskální zdrženlivosti a prorůstových opatření, která ukážou cestu k více prosperující Evropě," uzavřel The Wall Street Journal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků