Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zastupitelé Prahy souhlasili s uvolněním 900 miliónů pro dopravní podnik

Pražští zastupitelé odsouhlasili uvolnění 900 miliónů korun pro dopravní podnik (DPP). Peníze, které město vezme z přebytku hospodaření z loňského roku, by měly pomoci řešit jeho špatnou finanční situaci. Částka vyplývá ze ztráty dopravního podniku v prvním pololetí, kdy hospodařil se ztrátou 429 miliónů korun. Podle primátora Pavla Béma (ODS) bude tato částka na konci roku dvojnásobná. S tím nesouhlasí opozice, podle které bude ztráta výrazně vyšší.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zastupitelé Prahy souhlasili s uvolněním 900 miliónů pro dopravní podnik

Peníze dostane dopravní podnik jako takzvanou zúčtovatelnou zálohu, kterou bude muset na začátku příštího roku vyúčtovat. Oprávněnost požadavku na částku ve výši 429 miliónů korun za první pololetí potvrdil audit provozních nákladů DPP, který pro Prahu vypracovala firma Deloitte. Ztrátu za druhé pololetí dopravní podnik vyčíslí na začátku roku.

Město si u DPP na letošek prostřednictvím společnosti Ropid objednalo rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo na zhruba 9,1 miliardy korun. Na provoz ale podniku dalo 7,2 miliardy korun.

Podle vedení města bylo 9,1 miliardy korun pouze odhad. Bém zastupitelům řekl, že předpokládaný odhad takzvané prokazatelné ztráty za rok je 858 miliónů korun. S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD). "Částka se bude blížit limitně devíti miliardám a ne osmi miliardám. Uvedené číslo bylo nekorektní," zdůraznil Březina.

Šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulínský (ČSSD) proto navrhl, aby zastupitelé dopravnímu podniku přidělili miliardu korun. "To je částka, která je reálnější," podotkl Hulinský. Jeho protinávrh ale zastupitelé odmítli, stejně jako snahu zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK ED), který navrhoval dát DPP dvě miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků