Hlavní obsah
Centrální tankoviště ropy společnosti Mero v Nelahozevsi Foto: Mero

Zásoby ropy stačí Česku jen na 87 dní

Nouzové zásoby ropy a ropných produktů v České republice nestačí na to, aby země splnila evropskou směrnici o jejich výši na 90 dní. Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr informoval vládu a Evropskou komisi o tom, že v současnosti má Česká republika zásoby pouze na 87 dní.

Centrální tankoviště ropy společnosti Mero v Nelahozevsi Foto: Mero
Zásoby ropy stačí Česku jen na 87 dní

Jejich výše se přitom od loňska, kdy ČR ještě směrnici plnila, nezměnila. „Zásob máme stejné množství, ale to, co loni stačilo na 90,5 dne, s růstem ekonomiky letos vychází jen na 87 dní. Více se jezdí, přesouvá se zboží, ekonomika, aby se udržela v tempu, potřebuje více pohonných hmot,“ řekl Právu mluvčí SSHR Jakub Linka.

Dalším důvodem je podle něho fakt, že loni stála kvůli havárii několik měsíců rafinérie v Kralupech nad Vltavou. „Loni byla na pět měsíců zastavena výroba benzínu v Kralupech, výrazně tak rostly dovozy pohonných hmot,“ dodal.

Čeká se na rozhodnutí

V meziresortním připomínkovém řízení je nyní návrh na nákup 80 tisíc tun ropy nebo ropných produktů. „Předpokládáme, že to ministerstvo průmyslu a obchodu v nejbližší době předloží do vlády,“ uvedl Linka.

„Prakticky již dva roky se snažíme ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu hmotné rezervy doplnit nákupem takzvané sladké ropy, kterou v rezervách nemáme. Bohužel, tento nákup nám nebyl zatím vládou schválen. Tohle řešení je přitom v souladu se státní energetickou koncepcí schválenou vládou v roce 2015,“ sdělil Právu Švagr.

Železniční cisterny Státní správy hmotných rezerv (SSHR).

Foto: SSHR

Nákup ropy by stát nestál ani korunu na nákladech na její skladování. SSHR totiž má volnou a smluvně zajištěnou kapacitu v zásobnících státní společnosti MERO.

„Pokud by padlo rozhodnutí nakoupit benzín a naftu, pak bychom potřebovali od vlády dodatečných asi 50 miliónů korun ročně na jejich skladování. A prázdná nádrž na ropu v Nelahozevsi nám stejně zůstane dál,“ dodal Švagr.

Sladká ropa by byla určena pro rafinérii v Kralupech nad Vltavou, v zásobnících ropy státní společnosti MERO v Nelahozevsi má nyní podle Linky SSHR uskladněnu jen ruskou ropu pro rafinérii v Litvínově. Od chvíle, kdy padne rozhodnutí o možnosti ropy nebo ropných produktů, zvládne SSHR podle Linky navýšit zásoby přibližně do půl roku.

Nafta z Německa bude zpět v červenci

SSHR do zásob počítá i původně přibližně dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

„Nyní je už asi polovina odvezena do skladů společnosti Čepro,“ uvedl Linka. Všechna nafta by v ČR měla být podle něj do konce července. Každý týden ji od loňského října převážejí dva vlaky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků