Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Zaměstnavatelé budou muset hradit preventivní prohlídky

Závodní preventivní péči, která je částečně hrazena ze zdravotního pojištění, mají od nového roku plně hradit zaměstnavatelé. Ti již nyní plně hradí vstupní, popř. i výstupní prohlídky svých zaměstnanců, pokud jsou pro jejich zaměstnání nezbytné.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Zaměstnavatelé budou muset hradit preventivní prohlídky

Preventivní prohlídka stojí asi 650 korun a musí ji absolvovat asi půl miliónu zaměstnanců podle rizikovosti prostředí, ve kterém pracují.

Takový je návrh novely zákona, kterou připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a v září ji má posoudit vláda. Pokud návrh projde legislativou, vznikne tato povinnost zaměstnavatelům od Nového roku.

„Objem závodní preventivní péče tvoří ročně necelou miliardu. Ze zdravotního pojištění se z toho hradilo jen 168 miliónů a tuto částku nově zaplatí zaměstnavatelé. Budou tedy platit celou prevenci,“ řekl Právu v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Znamená to, že pokud půjde pracovník na preventivní prohlídku, která souvisí s jeho zaměstnáním, zaměstnavatel ji nově bude hradit v plné výši. Například strojvedoucí na dráze nad 50 let musí na takovouto prevenci jednou za rok a ta dosud byla hrazena ze zdravotního pojištění. Podobných profesí je mnoho a zaměstnavatelé nově jejich preventivní prohlídky budou muset zaplatit.

Rizikovost prostředí

„Jsou čtyři kategorie podle rizikovosti prostředí. V té nejvyšší, čtvrté, pracuje asi 19 000 lidí a ti musejí chodit ročně na pravidelnou preventivní prohlídku. Ve dvojce a trojce pracuje 419 000 lidí a tam je prevence nutná jednou za dva roky. Ostatní jsou v jedničce, kde preventivní prohlídka nezbytná není. Omezuje se jen na vstupní a výstupní prohlídku,“ informoval Cikrt. Tyto prohlídky budou jako dosud dál zaměstnavatelé hradit v plné výší. Cena je rozdílná podle rizikovosti zaměstnání. Zhruba stojí 650 korun.

Budou i soudní spory

„I kancelářská práce přináší svoje rizika. Když například lékař řekne, že se vám zhoršil zrak, protože dlouhou dobu v práci sedíte u počítače, tak taková prohlídka bude hrazena ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovna se ale může dostat do křížku se zaměstnavatelem, protože bude mít důkaz o tom, že ke zhoršení zraku došlo v důsledku zaměstnání,“ řekl Cikrt. To do budoucna může vyvolat i mnoho soudních sporů pojišťoven se zaměstnavateli o úhradě takového vyšetření.

Podle Cikrta i kancelářská práce přináší svá rizika a zaměstnavatel by měl pozvat odborníka, aby posoudil, zda zaměstnanci například sedí na správných židlích, které jim nedeformují záda.

„Když někde občan pracuje, znamená to riziko pro jeho zdraví a tato rizika je zaměstnavatel povinen snižovat a předcházet jim. Musí zaměstnance preventivně prohlížet a sledovat, jestli daná práce nemá zhoubný vliv na jejich zdraví. Zároveň musí změnit prostředí tak, aby toto riziko minimalizoval,“ řekl Cikrt s tím, že novela zákona chce právě vést zaměstnavatele k tomu, aby rizikovost pracoviště snižovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků