Hlavní obsah
Ostrava 26.6.2018 V pátek 29.6.2018 a v sobotu 30.6. 2018bude v Ostravě Festival v ulicích. Ilustrační foto. Foto: Josef Zajíc

Záchrana bank a podniků stála ČR 600 miliard korun

Transformace bank a podniků v posledních 15 letech stála Česko asi 600 miliard korun. Největší sumy šly do očištění bank od špatných úvěrů, desítky miliard dostaly i obce a kraje. Číslo ve čtvrtek uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ostrava 26.6.2018 V pátek 29.6.2018 a v sobotu 30.6. 2018bude v Ostravě Festival v ulicích. Ilustrační foto. Foto: Josef Zajíc
Záchrana bank a podniků stála ČR 600 miliard korun

"Jsou to peníze, které šly do bank nebo do podniků v rámci privatizace. Jsou tam i náklady, které měl Fond národního majetku nebo Česká konsolidační agentura v letech 1990 až 2004," řekl Sobotka na setkání s podnikateli. Suma započítává i státní záruky, ty minulé, i ty, co budou vyplaceny letos.

Pokud se částka přepočte na jednoho obyvatele, stála náprava stavu bank a státních podniků každého necelých 60 tisíc korun. Konečnou částku dávají už několik let dohromady Česká národní banka, Česká konsolidační agentura, Fond národního majteku a ministerstvo financí. Číslo 600 miliard je podle Sobotky předběžnou sumou.

Nejvíce peněz šlo do bank

Podstatná část tohoto čísla šla v minulých letech na pomoc bankám. Například více než šestinu, tedy přes 100 miliard korun, stát zaplatil za pád Investiční a poštovní banky (IPB). V létě 2000 ji převzala ČSOB. Ona sama dostala od státu záruky za 22 miliard korun.

Druhou největší sumu, 61 miliard korun, dostala na očištění od špatných úvěrů Komerční banka. Stát její špatná aktiva převedl před jejím prodejem francouzské Societé General. Česká spořitelna předtím, než začala patřit rakouské Erste, dostala na zárukách přes 41 miliard korun.

Desítky miliard korun šly i na oddlužení firem, které stát prodával, mnohé státní podniky dostaly dotace na svůj provoz. Další peníze dostaly obce a kraje. 

Ekononomové: ČR zvolila postupné změny

Podle ekonomů by náklady transformace byly nižší, pokud by stát dříve přikročil k privatizaci bank. "Tam jsme utopili opravdu hodně peněz," řekl  Jan Švejnar z ekonomického institutu Cerge-EI.

Dřívější privatizace bank by ale zároveň znamenala, že by v 90. letech zkrachovalo mnohem více podniků, které by neměly přístup k úvěrům. Rychleji by také rostla nezaměstnanost.

Ekonomové soudí, že i přes dílčí chyby byla přeměna ekonomiky v zásadě úspěšná. "Po bitvě je každý generál," řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Podle něj se na počátku 90. let objevila řada cest k tržní ekonomice a ČR si vybrala jednu z těch lepších. "Ušli jsme již tak 95 procent cesty," podotkl s tím, že zbývá odstranit některé regulace v čele s nájemným.

"Transformační cesty okolních zemí byly různé," řekl. Podle Marka si ostatní státy většinou zvolily radikálnější, skokovou transformaci, která v první fázi znamenala prudký propad ekonomiky, ale o to rychlejšího růstu tyto země dosahují nyní. ČR zvolila cestu postupných změn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků