Hlavní obsah

Z automatu v Emirátech nepadají tyčinky nebo pití, ale zlaté cihly

Milionáři a členové královských rodin ubytovaní v hotelu Palace v Abú Zabí si chodí do hotelové haly s pozlaceným stropem pro kapučína pocukrovaná zlatými vločkami. A vedle tohoto automatu si teď mohou navíc vyměnit hotovost za ryzí zlato v různé podobě. Směnárenský automat je, jak jinak, rovněž potažen vrstvou zlata, takže do okolí zapadá perfektně a vypadá spíš jako jeden z kusů nábytku, napsala agentura Reuters.

Z automatu v Emirátech nepadají tyčinky nebo pití, ale zlaté cihly

"Vybrali jsme tento hotel právě proto, že automat na zlato sem zapadne," sdělil německý mozek projektu Thomas Geissler.

Automat vydává zlato ve 320 podobách, z nichž si lze vybrat. Plátky mohou vážit až deset gramů, přičemž cenu každých deset minut aktualizuje počítač podle čerstvého kurzu.

Automat na zlato stojí v hotelu Palace v Abú Zabí hned vedle zařízení na kapučíno.

Foto: Reuters

"Veškeré zlato je dovezeno z Německa a brzo tady budou cihličky s logem hotelu, takže to bude pěkný suvenýr z cest," řekl Geissler. Automat prozatím přijímá pouze místní měnu, tedy dírhámy SAE, ale brzy bude fungovat i na kreditní karty.

Foto: Reuters

Směnárenský automat poprvé vyzkoušeli loni v Německu, ale premiéru pro veřejnost měl v SAE, v nichž je poptávka po zlatě jistá. "První večer po spuštění automatu byl zájem velký a jeden ze zákazníků si dokonce koupil po jednom od každého z nabízených zlatých produktů," sdělil Geissler ke středečnímu zprovoznění automatu.

Načasování luxusní novinky je dokonalé, jelikož kvůli ekonomické nejistotě cena zlata stoupá. Ve čtvrtek překročila 1244 dolarů za troyskou unci a obchodníci počítají s dalším růstem.

Automat razí zlaté mince ve 30 možných podobách. Stačí si jen vybrat.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků