Hlavní obsah
Křen selský (na ilustračním snímku) nelze zaměňovat s japonským křenem wasabi. Foto: Profimedia.cz

Wasabi někteří výrobci nahrazují křenem selským, varuje inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zaměřila na potraviny, které podle názvu nebo obalu obsahují křen wasabi. V 60 procentech případů zjistila klamání spotřebitele, například záměnou křenu japonského druhu wasabi (Eutrema japonská, Wasabia japonica) za levnější křen. Novinkám to sdělil tiskový zástupce SZPI Radoslav Pospíchal.

Křen selský (na ilustračním snímku) nelze zaměňovat s japonským křenem wasabi. Foto: Profimedia.cz
Wasabi někteří výrobci nahrazují křenem selským, varuje inspekce

Inspekce odebrala 57 vzorků potravin, z nichž se 34 ukázalo jako nevyhovující. „S kontrolovanými osobami inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty,” uvedl Pospíchal.

U některých potravin byl křen wasabi uveden v názvu nebo na obalu, ale podle etikety ho neobsahovaly, místo nich byl ve složení uveden křen selský. Týkalo se to například výrobce Aksam Spólka nebo dodavatelů Gemini DD a Arctica Import-Export.

„Eutrema japonská (Wasabia japonica) a křen selský (Armoracia rusticana) jsou rostliny patřící do stejné čeledi brukvovitých, ale jedná se o dva různé rody. Není tedy možné tyto dvě rostliny zaměňovat a výrobek z křenu, ačkoliv dobarvený a dochucený třeba hořčičnými semínky, označovat jako wasabi,” uvedla inspekce v tiskové zprávě.

U dalších nevyhovujících vzorků bylo například špatně uvedeno datum minimální trvanlivosti, obchodní název nebo adresa provozovatele potravinářského podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků