Hlavní obsah
Warren Buffett Foto: Rick Wilking, Reuters

Warren Buffett koupil americkou strojírenskou firmu. Továrnu má i v Plzni

Investiční společnost Berkshire Hathaway ovládaná proslulým americkým miliardářem Warrenem Buffettem se dohodla na převzetí americké průmyslové firmy Precision Castparts za zhruba 32 miliard dolarů (790 miliard korun). Oznámila to v pondělí firma Berkshire.

Warren Buffett Foto: Rick Wilking, Reuters
Warren Buffett koupil americkou strojírenskou firmu. Továrnu má i v Plzni

Dohoda podle listu The Wall Street Journal představuje největší akvizici v historii podniku.

Precision Castparts působí rovněž v České republice, kde má výrobní závod v Plzni. Zde vyrábí hlavně díly do leteckých motorů a zaměstnává asi dvě stě lidí.

Celková hodnota transakce včetně dluhu činí 37,2 miliardy dolarů. Berkshire podle dohody zaplatí za každou akcii firmy Precision Castparts 235 dolarů.

Společnost Precision Castparts, založená v roce 1949 v Portlandu ve státě Oregon, vyrábí komponenty strojů a leteckých motorů a vybavení pro elektrárny a těžařský průmysl. Její roční tržby dosahují deseti miliard dolarů. Firma v minulých letech pomocí akvizic výrazně expandovala, její akcie však kvůli výrobním a dalším problémům výrazně zaostávaly za růstem širšího trhu.

Rekordní obchod

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express.

Největší akvizicí Berkhsire bylo dosud převzetí 77 procent akcií železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe za 26 miliard dolarů z roku 2010. V posledních letech se Buffettova společnost spojila s brazilskou investiční firmou 3G Capital Partners ke transakcím v potravinářském sektoru a výsledkem byla koupě výrobce kečupů H. J. Heinz za 23 miliard dolarů a jeho následné sloučení se společností Kraft Foods Group.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků