Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Voda letos zdraží, stejně jako elektřina či teplo

Po zdražení elektřiny, plynu a tepla se letos zvýší i ceny vodného a stočného. Průměrná cena vzroste na 88 až 90 korun za metr krychlový. Proti minulému roku to je zvýšení o 3,2 procenta. Vyplývá to z analýzy údajů pro letošní rok členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). „Jde o nejnižší navýšení ze síťových odvětví,“ uvedl ředitel SOVAK Oldřich Vlasák.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Voda letos zdraží, stejně jako elektřina či teplo

Za hlavní faktor meziročního zvýšení ceny vody Vlasák označil inflaci, která loni dosáhla 2,1 procenta a ani letos zřejmě pod tuto hranici neklesne. Ceny vodného a stočného nepříznivě ovlivnilo meziroční skokové zdražení energií, ale i růst cen chemikálií či provozního materiálu nutného k zajištění řádného fungování vodohospodářské infrastruktury. Ještě před deseti lety platili lidé za kubík vodného a stočného zhruba o 30 korun méně.

Vzhledem k aktuální situaci na trhu práce pak jednotlivé vodárenské společnosti musely přistoupit k navýšení mzdových prostředků pro udržení svých zaměstnanců a bezproblémové zajištění dodávek pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod. „I přes tyto objektivní faktory se v některých lokalitách cena zvýšila jen nepatrně nebo k navýšení plateb vůbec nedošlo,“ upozornil Vlasák.

Stejnou cenu jako v roce 2018 zaplatí za vodu i letos například obyvatelé Rokycan, Kladna, Mělníka či Rychnova nad Kněžnou. Jen k nepatrnému navýšení dochází pak v Ústeckém a Libereckém kraji, Českých Budějovicích či Táboře.

Naopak v Bruntále cena stoupne o 9,48 procenta, v Krnově o 7,13 procenta, v Náchodě o 6,15 procenta, v Břeclavi o 5,24 procenta, v Brně o 5,14 procenta a ve Vsetíně o 5,13 procenta.

Stanovení konkrétní platby za vodné a stočné není libovolné. Vzhledem k charakteru poskytovaných služeb jsou dodávky pitné vody a odvádění odpadních vod v ČR zařazeny na seznam s regulovanými cenami.

„Porovnávat jen cenu nejde“

Sdružení považuje za neobjektivní porovnávat jednotlivé provozovatele a vlastníky vodohospodářské infrastruktury čistě a pouze podle výše plateb za vodné a stočné vyjádřené v Kč za kubík. Srovnání, založené výhradně na jednotkové ceně, nezahrnuje podíl fixní složky či objem prostředků na opravy a obnovu, který se zásadně v lokalitách liší.

„Toto srovnání rovněž nemůže zohlednit místní podmínky, velikost spravovaného území, objem dodávaných pitných vod a odváděných odpadních vod. Bez zohlednění všech kritérií je takový výsledek cenového srovnání značně neobjektivní a vede k nesprávným závěrům,“ upozornil Vlasák.

SOVAK je zájmovým sdružením v oboru vodovodů a kanalizací. Má 111 řádných a 137 mimořádných členů. Řádní členové zásobují pitnou vodou přes devět milionů obyvatel, odvádějí odpadní vody téměř od osmi milionů obyvatel a 94 procent těchto odpadních vod čistí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků