Hlavní obsah
Pražští taxikáři protestovali na letišti proti řidičům služby Uber. Foto: Pavel Jaňurek

Vládní experti řešili Uber a Airbnb. Taxametr může nahradit aplikace

Řidiči jezdící podle mobilních aplikací musí mít jiná pravidla než klasické taxislužby. Sdílenou ekonomiku je ale nutné regulovat. Po čtvrteční schůzce zástupců ministerstev a pražské a brněnské samosprávy to řekl vládní zmocněnec pro digitální agendu Ondřej Malý.

Pražští taxikáři protestovali na letišti proti řidičům služby Uber. Foto: Pavel Jaňurek
Vládní experti řešili Uber a Airbnb. Taxametr může nahradit aplikace

Změny pravidel v taxislužbě, které si vyžaduje stále častější využívání mobilních aplikací tipu Uber, přinese novela zákona, kterou připraví ministerstvo dopravy. Část navrhovaných legislativních úprav už představilo veřejnosti. Současná Sněmovna už ale novelu schvalovat nestihne.

Dva druhy taxislužby

V taxislužbě ministerstvo dopravy zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato data kontrolovat. Takováto vozidla by z pohledu ministerstva vykonávala taxislužbu, ale za mírně pozměněných podmínek.

"Zákazník by si musel objednávat službu jen prostřednictvím aplikace, nemohl by zastavit vozidlo běžně na ulici," uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Ministerstvo také navrhuje umožnit, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích.

Takto označená vozidla by ale přišla o některé výhody, které mají zřetelně označená vozidla taxi. Jde například o možnost jízdy ve vyhrazených pruzích pro MHD a právě vozy taxislužby nebo o stání na vyhrazených místech.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) novinářům řekl, že společnost Uber podle něj nenaplňuje všechny požadavky zákona. „Na druhou stranu chápu, že veřejnost požaduje, aby služby byly jednoduché, kontrolovatelné přes mobilní aplikace. Proto se snažíme najít kompromis,” uvedl. Vyslovil se pro zrušení taxametrů a jejich nahrazení virtuálními.

Pronajímatelé přes Airbnb by mohli vést knihu hostů

Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují právě proti americké společnosti Uber, vyvolává spory využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a údajně představuje nekalou konkurenci ubytovacích zařízení.

Návrh na regulaci sdíleného bydlení nedávno představila Hospodářská komora. Ubytovatelé by podle komory měli mít živnostenské oprávnění, pokud nemovitost pronajímají dlouhodobě. Navrhuje i povinnost vést evidenční knihu hostů, ze které by vyplývalo řádné odvádění místních a lázeňských poplatků a hlášení ubytovaných osob na policii, jakou mají i klasické hotely nebo penzióny.

Prostřednictvím Airbnb se od loňského do letošního září ubytovalo v Česku 908 tisíc hostů, což je o 64 procent meziročně víc, uvedla manažerka Airbnb Sofia Gkiousou.

Airbnb podle ní již vedla první jednání se zástupci vlády, krajů i Prahy. „Chceme spolupracovat s českou vládou na stanovení jasných podmínek, které rozliší mezi místními sdílejícími své domovy pro přivýdělek a profesionálními hostiteli, kteří Airbnb pojímají jako byznys," uvedla Gkiousou. Dodala, že Airbnb nyní neposkytuje finančním úřadům v ČR žádné informace například ohledně příjmů hostitelů či dalších osobních údajů.

Problematiku sdílené ekonomiky kromě české vlády řeší Evropská komise. Výsledek jejího rozhodování se podle ministerstva dopravy očekává v listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků