Hlavní obsah
Dostavba Pražského okruhu se na seznam nedostala Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda schválila devět dopravních staveb, které nemusí čekat na posudky EIA

Vláda ve středu schválila seznam devíti dopravních staveb, pro které nebude nutné opakovat celý proces posuzování dopadu na životní prostředí (EIA). Na svém twitterovém účtu to oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dostavba Pražského okruhu se na seznam nedostala Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda schválila devět dopravních staveb, které nemusí čekat na posudky EIA

Kabinet již v červnu přijal zákon, který u vybraných staveb umožní pokračovat v přípravě bez potřeby opakovat proces EIA. [celá zpráva]

Nyní kabinet definoval, o které stavby jde. Je mezi nimi například dálniční obchvat Českých Budějovic nebo Frýdku Místku nebo modernizace železniční trati Sudoměřice - Votice.

"Pro všechny připravené prioritní stavby máme peníze a příští rok chceme zahájit jejich výstavbu. Spolu s dalšími projekty je to více než 100 kilometrů nových dálnic, které začneme stavět," řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Seznam prioritních dopravních staveb:
D3 Obchvat Českých Budějovic (D3 0310/I Úsilné - Hodějovice a D3 0310/II Hodějovice - Třebonín)
D6 obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice (D6 Lubenec, obchvat; D6 Řevničov, obchvat; D6 Nové Strašecí - Řevničov)
D48 Frýdek-Místek, obchvat
D35 Opatovice - Ostrov (D35 Opatovice nad Labem - Časy a D35 Časy - Ostrov)
D49 Hulín - Fryšták
D55 Otrokovice, obchvat JV část
D11 1106 Hradec Králové - Smiřice
D1 0136 Říkovice - Přerov
Modernizace trati Sudoměřice - Votice
Zdroj: ministerstvo dopravy

Problémy s posudky EIA má v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které Unie neuznává. Na seznamu dopravních staveb, které nebudou potřebovat opakování procesu EIA, se ministerstvo dopravy již dříve předběžně domluvilo s Evropskou komisí.

Proti původnímu návrhu ze seznamu ale vypadlo dokončení čtyřproudé silnice I/11 z Ostravy na hranice Opavska. Podle ministerstva dopravy je většina stavby před dokončením a chybí zhruba 400metrový úsek, pro který je možné získat povolení jinou, rychlejší cestou.

Dále ze seznamu vypadl projekt na chybějící část Pražského okruhu, který nesplnil podmínku, že pro stavbu už musí být vydáno územní rozhodnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků