Hlavní obsah

Vláda o týden odložila rozhodnutí o privatizaci Aera

Vláda ve středu o týden odložila rozhodnutí o privatizaci Aera Vodochody, protože v současnosti ještě probíhá připomínkové řízení. Vláda tak nedodrží původní harmonogram privatizace Aera, který počítal s tím, že investor bude znám ve středu 18. října.

Vláda o týden odložila rozhodnutí o privatizaci Aera

Za favorita privatizace je považována společnost Oakfield z česko-slovenské investiční skupiny Penta. Nový majitel se musí smluvně zavázat, že udrží výrobu a zachová zaměstnanost. Také Česká konsolidační agentura (ČKA), která je manažerem prodeje všech aktiv státu v Aeru, ve září uvedla, že nejvyšší cenu za společnost Aero Vodochody nabídla společnost Oakfield, a to 2,91 miliardy korun.

Privatizace Aera na programu jednání vlády původně nebyla, ale ministr financí Vlastimil Tlustý ji navrhl dodatečně zařadit. S Tlustým se před nedávnem dostal kvůli Aeru do sporu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle jeho dřívějších prohlášení by se měla prodat pouze civilní část firmy, zatímco vojenská by z důvodu bezpečnosti země zůstala v rukách státu. [celá zpráva]

Tlustý naopak rychlý prodej podporuje, protože bez něj by za několik měsíců údajně podniku hrozil konkurz. Aero Vodochody vykázalo loni ztrátu 1,38 miliardy korun. Hospodaření firmy se tak meziročně zhoršilo o více než 1,5 miliardy korun.

O Aero se ucházely společnosti Slovácké strojírny, HTC Holding, Aero Kilcullen Consortium, Benson RPG, Český letecký průmysl, Eco-Investment, Oakfield a konsorcium firem PPF a J&T. Většina zájemců již dříve přiznala, že Aero chtějí získat především pro možnost vybudovat z tamní přistávací dráhy mezinárodní letiště. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků