Hlavní obsah

Vězni z Mírova se činí, jejich nábytek je i na Pražském hradě

Zvýšený obrat ve výrobě nábytku, meziročně o 1,3 miliónu korun, zaznamenala loni jedna z nejpřísnějších věznic v zemi – Mírov na Šumpersku. Nábytek vyrobený v prostorách věznice putoval pro úředníky Energetického regulačního úřadu či pro šumperské státní zástupce, zamířil však i do prostor Hradu, sdělila mluvčí mírovské věznice Kamila Válková.

Vězni z Mírova se činí, jejich nábytek je i na Pražském hradě

Loni utržila věznice za nábytek 16,5 miliónu korun. „Největší zájem u soukromých zákazníků byl o výrobu dětských pokojů, vestavěné skříně a ložnice. Finančně a objemově zajímavé zakázky byly při výrobě kancelářského nábytku pro Okresní státní zastupitelství Šumperk, Energetický regulační úřad Jihlava, Statutární město Brno či Úřad práce v Blansku. Prestižní zakázka byla zhotovena pro Ochranou službu prezidenta republiky a kancelář ředitele věznice,“ uvedla mluvčí věznice.

Zvýšení tržeb za vyrobený nábytek zaznamenala věznice i předloni. Jedním z důvodů bylo i rozšíření nabídky.

Výroba se už neorientuje jen na státní instituce, ale i na širokou veřejnost. Výběr navíc pracovníci soukromým zákazníkům i ulehčili – před prostory káznice otevřeli předloni v dubnu vzorkovnu nábytku, kde své výrobky i celé sestavy prezentují ve formě bytu. Pro nábytek do věznice míří lidé z širokého okolí.

Na nábytku dělá 25 vězňů

I tak však převážná část zakázek z věznice míří i nadále do prostor veřejných institucí a firem.

„Za 15,9 miliónu korun byly realizovány zakázky pro veřejné instituce a firmy, za 600 000 korun pro soukromé zákazníky,“ doplnila Válková. Dodala, že do výroby nábytku je teď zapojeno 25 vězňů.

V mírovské věznici si nyní odpykává trest 365 vězňů, z toho čtyři doživotně odsouzení. Převážná část vězňů je umístěna v nejpřísnějším typu věznice, ve zvýšené ostraze.

V mírovské věznici je nyní zaměstnáno 218 odsouzených. Průměrná zaměstnanost za minulý rok činila téměř 65 procent, už několik let má stabilní úroveň. Nejvýznamnějším partnerem v zaměstnávání vězňů je firma Siemens Mohelnice, pro kterou vězni navíjejí elektromotory nebo brousí hliníkové odlitky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků