Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Většina loni vyhlášených zakázek stále nebyla realizována

Dvě třetiny veřejných zakázek oznámených v loňském roce nebyly předány k realizaci, objem zadaných zakázek činil pouze jednu čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Komoru administrátorů veřejných zakázek (KAVZ) vypracovala nezávislá analytická společnost CEEC Research. Komora analýzu zveřejnila ve čtvrtek.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Většina loni vyhlášených zakázek stále nebyla realizována

Podle Věstníku veřejných zakázek bylo loni vyhlášeno 10,7 tisíce zakázek v celkové hodnotě 312,5 miliardy korun. "Z toho zadaných k realizaci bylo 77 miliard korun, přičemž skutečná zadaná hodnota činila pouze 65 miliard korun, protože zadaná hodnota je zhruba o 15 procent nižší než při oznámení," upozornila ředitelka KAVZ Zuzana Rennerová. Zrušených zakázek bylo za 51,5 miliardy korun. V systému tak nadále zůstává 184 miliard korun, které zatím nebyly zadány k realizaci nebo zrušeny, dodala.

Počet zadaných zakázek loni meziročně vzrostl o 21,4 procenta. Způsobila to hlavně změna zákona o veřejných zakázkách, která od 1. dubna 2012 snížila limit pro zveřejňování podlimitních veřejných zakázek ze šesti milionů korun na tři miliony (bez DPH). Objem těchto zakázek naopak klesl o 2,6 procenta.

Pokles od loňského dubna

V prvních dvou měsících letošního roku bylo oznámeno 1,1 tisíce zakázek, což při porovnání stejného základu představuje meziroční pokles o 6,6 procenta. "Tento pokles je celkem očekávaný, protože na začátku roku 2012 před nabytím účinnosti novely zákona o veřejných zakázkách narůstaly počty oznámení o zakázce rekordním tempem. Od dubna 2012 se počet oznámení o zakázce prudce snížil a klesal nepřetržitě až do února 2013, i když poklesy již nejsou tak výrazné jako v dubnu a květnu 2012," řekl předseda Komory administrátorů veřejných zakázek Robert Pergl.

Celková předpokládaná hodnota zakázek oznámených v lednu a únoru letošního roku klesla o 22,2 procenta na téměř 30 miliard korun. "Hodnotu zakázek novela zákona o veřejných zakázkách také ovlivnila, a to změnou limitů, nicméně tento vliv je na celkovém objemu prostředků zanedbatelný," podotkl Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která analýzu pro KAVZ zpracovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků