Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Francois Lenoir, Reuters

Veterináři zkoumají zásilku výrobků z vajec. Mají podezření na fipronil

Do Česka mohlo dorazit několik tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronil. Veterináři obdrželi varování z Německa v úterý, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Firmu, která zásilku dostala, nejmenoval.

Ilustrační foto Foto: Francois Lenoir, Reuters
Veterináři zkoumají zásilku výrobků z vajec. Mají podezření na fipronil

„Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků,” řekl Majer. Podrobnosti nesdělil. Veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.

Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve 40 zemích světa, včetně 24 z 28 členských zemí Evropské unie. Z evropských supermarketů již byly staženy milióny těchto vajec.

V Česku se zatím kontaminovaná vejce neobjevila

Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů.

V Česku se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez ale v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká. [celá zpráva]

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků