Hlavní obsah
Budova oděvní firmy Vespa v Prostějově Foto: Jiří Růžička, Právo

Vespa Prostějov je v konkurzu, firma dluží skoro 30 milionů

Krajský soud v Brně ve středu prohlásil konkurz na majetek oděvní společnosti Vespa Prostějov, která na sebe na začátku října kvůli bezmála třicetimilionovým dluhům podala insolvenční návrh.

Budova oděvní firmy Vespa v Prostějově Foto: Jiří Růžička, Právo
Vespa Prostějov je v konkurzu, firma dluží skoro 30 milionů

Vedení oděvní společnosti, která zaměstnávala zhruba 130 lidí, se před několika týdny rozhodlo ukončit produkci pánských obleků a soudu navrhlo prohlášení konkurzu na majetek podniku. [celá zpráva]

Insolvenčním správcem firmy Vespa Prostějov soud jmenoval společnost AS Zizlavsky a rozhodl o prozatímním věřitelském výboru, ve kterém jsou zástupci tří největších věřitelů firmy.

Vespa Prostějov má podle jednatele Lukáše Vařeky celkové závazky v hodnotě 28,6 milionu korun. Hlavními věřiteli prostějovského podniku jsou Unicredit Bank a společnosti AMF Reece a Bernhardt Fashion CZ. Naopak pohledávky společnosti Vespa činí 3,872 milionu korun. Firma nemá žádný reálný majetek, který by bylo možné rychle a bez dopadu na výrobu zpeněžit.

Nedostali výplaty

Společnost měla před prohlášením konkurzu vážné finanční problémy. Zaměstnanci nedostali výplaty za září. Většina pracovníků kvůli dlužným mzdám hodlá podat výpověď. Firma by zároveň měla do konce listopadu vyklidit pronajaté prostory, v nichž šije pánské oděvy.

Vespa Prostějov ročně utržila zhruba 100 milionů korun. Většinu pánských obleků exportovala do zemí EU. Hlavním odběratelem její produkce byla Itálie. Do finančních problémů se exportně orientovaná Vespa Prostějov podle Vařeky dostala v posledních třech letech kvůli masivnímu růstu mzdových nároků zaměstnanců a současnému posilování koruny vůči euru.

Prostějovský oděvní podnik nedokázal nárůst výrobních nákladů přenést do ceny svých výrobků a jeho roční obrat klesl pod 50 milionů korun při současném snížení počtu zaměstnanců na zhruba 100, uvedl Vařeka.

Úřad práce ČR již zaměstnancům Vespa Prostějov nabídl pomoc. Prostějovsko má nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji. V září tam podíl nezaměstnaných klesl o desetinu procentního bodu na 2,2 procenta. Na Prostějovsku bylo evidováno 1725 nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli 2264 volných pracovních míst, z toho 60 v oděvnictví.

Prostějov se v předchozích letech musel vyrovnat s krachem Oděvního podniku, pro který v dobách největší slávy v Prostějově i několika dalších městech pracovalo zhruba 10 000 lidí. V Prostějově nyní působí několik menších oděvních firem, které dohromady zaměstnávají stovky lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků