Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Veřejný zájem. Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, potvrdil soud

Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Veřejný zájem. Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, potvrdil soud

Soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.

Ministerstvo dopravy za exministra Dana Ťoka (za ANO) podepsalo dodatek ke smlouvě na provoz mýtných bran s firmou Kapsch v srpnu 2016. Původní kontrakt s Kapschem měl skončit s rokem 2016. Ministerstvo však ještě v srpnu nemělo připravené ani výběrové řízení na nového provozovatele. Ťok ze zpoždění vinil své předchůdce a údajně pro stát nevýhodnou smlouvu s Kapschem.

Nakonec stát uzavřel bez výběrového řízení s Kapschem dodatek k původní smlouvě na další tři roky provozu systému za více než pět miliard korun.

Tento krok u ÚOHS napadlo nejprve hnutí Starostové a nezávislí. Úřad rozhodl, že postup ministerstva byl nezákonný a uložil mu pokutu milion korun. Firma Skytoll žádala úřad, aby provoz systému na základě nezákonného dodatku zakázal. Ten to ale odmítl s tím, že provoz mýtného systému je ve veřejném zájmu.

Vybrané mýtné

Foto: David Ryneš, Novinky

Skytoll podal proti rozhodnutí rozklad, který předseda ÚOHS Petr Rafaj v roce 2017 zamítl. Následně firma podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který ale rozhodnutí předsedy ÚOHS potvrdil. Proti rozsudku může Skytoll podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Výběrové řízení na nového provozovatele mýtného vyhrálo v roce 2018 konsorcium společností CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Kapsch tendr napadl několika stížnostmi u ÚOHS, Nejvyšší správní soud v červnu uložil úřadu, aby znovu posoudil námitky společnosti Kapsch. Kapsch podal ještě další žalobu, v níž žádal soud, aby pozastavil platnost smlouvy státu s vítězným konsorciem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků