Hlavní obsah
Aplikace Uber v autě Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Ve Španělsku zakázali alternativní taxislužbu Uber

Americká společnost Uber musí přerušit poskytování své alternativní taxislužby ve Španělsku. Nařídil jí to tamní soudce, podle něhož řidičům jezdícím pro Uber chybějí potřebná oprávnění. Na populární službu si už dříve stěžovalo madridské sdružení poskytovatelů taxislužby, které ji viní z nekalé soutěže a chystá na ni žalobu.

Aplikace Uber v autě Foto: Lucy Nicholson, Reuters
Ve Španělsku zakázali alternativní taxislužbu Uber

Soudce obchodního soudu v Madridu v úterý konstatoval, že řidiči Uberu nemají povolení pro přepravu cestujících ve Španělsku, a nařídil firmě, aby poskytování své služby ve Španělsku pozastavila. Telekomunikačním firmám a společnostem umožňujícím elektronické platby zároveň nařídil, aby zakázaly provádění transakcí pro Uber.

Uber nevlastní žádné vozy taxi, ani nezaměstnává řidiče. Zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím stažené mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Proti službám Uberu se ale v řadě zemí vzedmula vlna odporu mezi tradičními taxikáři, kteří si stěžují, že jejich konkurenti nemusejí na rozdíl od nich platit licence a dělat si zkoušky.

Tržní hodnota 40 miliard dolarů

V Německu soud v září fungování služby Uber zakázal s tím, že jde o nekalou konkurenci běžné taxislužbě. V pondělí pak soud v Nizozemsku zakázal nabízet službu UberPop, kterou Uber označuje za zprostředkování spolujízdy.

Podobné nařízení jako španělský soudce vydalo i Thajsko. Zakázat činnost všech neregistrovaných zprostředkovatelů taxislužby fungujících na bázi internetu v úterý místním vládám přikázal i soud v Indii. Tam se tak stalo poté, co jedna žena obvinila řidiče Uberu ze znásilnění. [celá zpráva]

Společnost Uber, která byla v roce 2009 založena v San Francisku, zažila v poslední době obrovský rozmach. Její tržní hodnota se vyšplhala už na 40 miliard dolarů (892 miliard Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků