Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michal Kvapil, Novinky

Včelpo dostalo za med s antibiotiky pokutu 1,2 miliónu

Státní veterinární správa (SVS) udělila firmě Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, za med s antibiotiky pokutu 1,2 miliónu korun. Řekla to ve čtvrtek předsedkyně svazu Jarmila Machová s tím, že firma se proti sankci odvolá.

Ilustrační foto Foto: Michal Kvapil, Novinky
Včelpo dostalo za med s antibiotiky pokutu 1,2 miliónu

Vedení včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky do českého medu. Nyní firma začala už znovu med po veterinárním vyšetření prodávat.

„Myslela jsem, že to budou spíš statisíce a méně než 500 000 Kč,” řekla Machová. Státní veterinární správa chce podle ní kromě pokuty ještě 35 000 korun za správní řízení a tisíc korun jako paušální poplatek. Po odvolání proti pokutě se může sankce pouze snížit. Předsedkyně ještě čeká na výsledky šetření a výši pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

„Medy, které máme naskladněné, se už začaly prodávat,” sdělila Machová, podle níž by peníze z prodeje medu mohly firmě pomoci se zaplacením pokut.

Zpřísní kontroly

Ředitel firmy Panagiotis Margaritopoulos podle Machové již začal měnit chod podniku, aby se podobné případy nevyskytly. Měl by upravit vstupní kontroly i skladování medu podle technologického auditu, který si nechala firma vypracovat.

Související témata:

Ministr zemědělství Marian Jurečka

Foto: Jan Handrejch, Právo

Systémové změny chce po Včelpu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), protože používání antibiotik při léčení včel je v EU zakázané. Svaz si v prosinci zvolil nové vedení a podle dřívějších vyjádření Machové se chce Včelpo zaměřit spíše na produkty z mateří kašičky než na med samotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků