Hlavní obsah
Papež Benedikt XVI. Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Vatikán už není ztrátový, ale darů po aférách ubylo

Vatikán dosáhl po třech letech ve finanční ztrátě zisku, avšak během roku, kdy vypukl skandál kolem sexuálního zneužívání dětí knězi, klesl objem darů o takřka 15 miliónů eur (365 mil. korun), tedy o 18 procent. Vyplývá to z výroční finanční zprávy Vatikánu.

Papež Benedikt XVI. Foto: Alessandro Bianchi, Reuters
Vatikán už není ztrátový, ale darů po aférách ubylo

Dokument rovněž uvádí, že Vatikán docílil v roce 2010 přebytku 9, 85 miliónu eur (240 mil. korun) po ztrátě 4, 01 miliónu eur (39, 05 mil. korun) v roce 2009 a minusovém hospodaření v letech 2008 a 2007.

Samostatně spravovaný Vatikánský městský stát vydělal 21, 04 miliónu eur (512 mil. korun) zásluhou prudce rostoucího prodeje vstupenek do Vatikánských muzeí.

Dary Římu od církví ve světě, tzv. Petrův dar, však klesly o 14, 8 miliónu eur na 67, 7 miliónu eur ( 1, 65 mld korun). Vatikán to nijak nezdůvodnil. V Evropě, tradičně největším zdroji darů, vypukl loni skandál kolem pohlavního zneužívání dětí knězi. Mnohé oběti vyčítají papežům Janu Pavlu II. i jeho nástupci Benediktu XVI., že nic nepodnikli, ačkoli se k nim řada informací dostala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků