Hlavní obsah
Škoda Auto vystoupala z českých firem v žebříčku nejvýš. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V žebříčku nejvýdělečnějších firem střední a východní Evropy je jich 87 z ČR

Celkem 87 českých společností se za loňský rok umístilo mezi pěti stovkami firem seřazených podle nejvyšších tržeb v regionu střední a jihovýchodní Evropy. V roce 2011 bylo tuzemských firmem zastoupených v žebříčku 84, ještě o rok dříve pak 80. Vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500, který zveřejnila společnost Deloitte.

Škoda Auto vystoupala z českých firem v žebříčku nejvýš. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V žebříčku nejvýdělečnějších firem střední a východní Evropy je jich 87 z ČR

Nejlepším českým zástupcem se stal třetím rokem po sobě výrobce automobilů Škoda Auto, za ním se umístil ČEZ a RWE Supply & Trading CZ. První dvacítku firem s nejvyššími tržbami uzavírá Agrofert Holding.

„O vůbec největší překvapení v žebříčku se svým posunem z 32. na 7. místo postarala ukrajinská elektrárenská a důlní společnost DTEK. Český Energetický a průmyslový holding (EPH) díky akvizicím více než zdvojnásobil objem svých aktiv a v tržbách poskočil o 70 míst,“ uvedl Jan Marek, ředitel sekce oceňování a finančního modelování ve společnosti Deloitte.

Podle ukazatele tržní kapitalizace si první pozici drží energetická skupina ČEZ před polskými bankami PKO Bank Polski a Bank Pekao. Celkové tržby českých firem v žebříčku CE TOP 500 se meziročně zvýšily o sedm procent na 128,7 miliardy eur. To odpovídá 18 procentům celkových tržeb všech 500 firem ve výši 728,2 miliardy eur.

Dařilo se finančnímu sektoru

Z pohledu jednotlivých odvětví se opět dařilo českému finančnímu sektoru, konkrétně bankám a pojišťovnám. ČSOB v celkovém žebříčku mezi bankami obhájila druhé místo, Česká spořitelna obsadila čtvrté a Komerční banka šesté místo. Mezi pojišťovnami skončila Česká pojišťovna na třetím místě, Kooperativa pojišťovna na čtvrtém a ČSOB pojišťovna na devátém místě.

V odvětví výroby vede automobilka Škoda Auto, páté místo patří společnosti Agrofert Holding a sedmé místo petrochemické skupině Unipetrol. V žebříčku stavebních firem se na druhém místě umístil Metrostav, na sedmém Skanska a na osmém místě Strabag.

Největší zastoupení v žebříčku tvoří firmy ze spotřebitelského průmyslu a dopravy (celkem 159 firem), následují firmy ze sektoru energetika a zdroje (150 podniků) a odvětví výroby (128 společností).

Přehled 20 největších společností střední a jihovýchodní Evropy podle tržeb
pořadí
název společnosti
stát
1.
PKN Orlen
Polsko
2.
MOL
Maďarsko
3.
Škoda Auto
ČR
4.
Metinvest
Ukrajina
5.
Naftogaz
Ukrajina
6.
ČEZ
ČR
7.
DTEK
Ukrajina
8.
Energorynok
Ukrajina
9.
Lotos
Polsko
10.
PGE
Polsko
11.
RWE Supply & Trading CZ
ČR
12.
Jeronimo Martins
Polsko
13.
PGNiG
Polsko
14.
Volkswagen Slovakia
Slovensko
15.
KGHM
Polsko
16.
ORLEN Lietuva
Litva
17.
Tauron
Polsko
18.
PETROM
Rumunsko
19.
AUDI Hungaria
Maďarsko
20.
Agrofert Holding
ČR
Zdroj: Deloitte
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků