Hlavní obsah
Europoslanec Daniel Cohn-Bendit Foto: Profimedia.cz

V Řecku hrozí vojenský převrat, když nezasáhneme, varuje europoslanec

Bez nouzové pomoci od ostatních států hrozí v Řecku vojenský převrat a další dramatický pokles životní úrovně, varoval v rozhovoru pro čtvrteční vydání francouzského deníku Le Monde europoslanec Daniel Cohn-Bendit. Známý zástupce ekologistů také řekl, že Řecko určitě nevystoupí z eurozóny.

Europoslanec Daniel Cohn-Bendit Foto: Profimedia.cz
V Řecku hrozí vojenský převrat, když nezasáhneme, varuje europoslanec

"V Řecku se zhroutil politický prostor, je třeba vyslat signál naděje. Když necháme Řeky, aby se v tom plácali sami, riskujeme vojenský puč. Propad životní úrovně by byl ještě dramatičtější," řekl francouzsko-německý politik k možnému vývoji v zadluženém Řecku, které ekonomicky zatím přežívá jen díky pomoci Evropské unie.

Cohn-Bendit si rovněž nemyslí, že by byl uskutečnitelný odchod Řecka z eurozóny, o čemž se v poslední době stále častěji hovoří. Podle něj je třeba společně s Řeky hledat východisko tak, aby země mohla dodržet své závazky.

V Řecku mezitím pokračují vyjednávání o vytvoření vládní koalice po nedělních parlamentních volbách, v nichž posílily extremistické a populistické strany. Utvoření nové vládní koalice se přitom zdá být téměř nemožné.

Pozor na spor s Berlínem

Cohn-Bendit se rovněž vyjádřil ke sporům mezi Paříží a Berlínem ohledně fiskálního paktu EU a varoval nově zvoleného socialistického prezidenta Françoise Hollanda před konfrontačním kurzem. Naznačil, že v sázce je existence rozpočtových pravidel.

"Protože bez dohody Francie a Německa nemá rozpočtový pakt smysl," řekl Cohn-Bendit s poukazem na Hollandův požadavek doplnit pakt o prorůstové prvky. Německá kancléřka Angela Merkelová to odmítá a považuje pakt o rozpočtové disciplíně za uzavřený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků