Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo

V Praze jsou stále stovky neprodejných bytů

Neprodejných bytů, které mají developeři v nabídce více než dva roky, jsou v Praze stovky. Vyplývá to z analýz předních developerských společností. Podle nich pražský realitní trh v posledních čtvrtletích ožívá.

Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo
V Praze jsou stále stovky neprodejných bytů

Podle analýzy společnosti Crestyl bylo v polovině letošního roku v různých částech Prahy v nabídce celkem 6182 bytů. "Zdaleka ne všechny nabízené byty jsou ležáky, tedy byty, které developeři dokončili před více než dvěma lety - těch je pouze devět procent. Přes 60 procent nabízených bytů je ještě ve výstavbě, či dokonce teprve pouze na papíře," prohlásil obchodní ředitel skupiny Crestyl Radim Sayed.

Společnost Trigema odhaduje, že špatně prodejných bytů je v hlavním městě více. Volných bytů dokončených v roce 2011 je celkem 401, což představuje 17 procent nabídky. "Další skoro čtyři stovky neprodaných bytů bylo kolaudováno v roce 2010, a tři stovky bytů dokonce ještě dříve," poznamenal generální ředitel Trigemy Marcel Soural.

Podle Ekospolu není zájem o dvě tisícovky bytů

Podle Sourala je však problém v tom, že se developeři na definici "ležáku" neshodnou. "Dokonce se začalo říkat ležáky i těm bytům, které zůstaly neprodané po kolaudaci. To si myslím není přesné, protože prodeje se posouvají na konec výstavby. Spousta lidí si totiž byt, který je pouze na papíře, nedokáže představit," podotkl Soural, který za ležák považuje byt neprodaný do 24 měsíců od kolaudace.

Ekospol hovoří o tom, že na trhu přežívají dvě tisícovky bytů, které nikdo nechce. "Pražský trh novostaveb za sebou stále vláčí přes dva tisíce již postavených a neprodaných bytů nazývaných ležáky, některé ležáky můžeme najít i mezi plánovanými projekty," uvádí Ekospol. Povolení v rámci procesu EIA (posuzování vlivů na životní prostředí) získalo před rokem 2009 více než deset tisíc bytů, které se stále nezačaly stavět.

"Značná část projektů na papíře totiž není ve vlastnictví kapitálově silných developerů, ale spíše spekulantů. Tyto projekty byly od počátku připravovány s jediným cílem - celý projekt pouze povolit a následně jej prodat jinému developerovi. Jenže takové projekty v nejbližších letech žádný rozumný developer nekoupí," tvrdí generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Firmy překlápějí ležáky do nájemného bydlení

Podle Ekospolu je typickým ležákem byt s dispozicí 2 kk v Praze 4 z roku 2009, kde bylo v polovině loňského roku celkem 465 dokončených a neprodaných bytů.

Developerská společnost, která neprodejný byt vlastní, má podle Sourala pouze dvě možnosti. "Buď byt razantně zlevnit, nebo ho překlopit do nájemního bydlení. Právě tento druhý trend na našem trhu pozorujeme stále častěji. Stále více firem tak řeší problém s velkým množstvím neprodaných bytů," podotkl Soural z Trigemy.

Oživení pražského realitního trhu je na obzoru

Analýzy předních developerských společností ukazují na oživení pražského realitního trhu. Podle Trigemy vzrostl prodej nových bytů v prvním pololetí meziročně o 34 procent na 2410 bytů.

Analýza společnosti Crestyl zase tvrdí, že se v Praze za první pololetí prodalo celkem 2735 nových bytů, což je meziroční nárůst o 113 bytů. Také Ekospol před nedávnem informoval, že podle jeho analýzy se v prvním pololetí v Praze prodalo 2369 bytů, meziročně o 36 procent více.

Analýzy společnosti Skanska Reality mluví o 25procentním nárůstu v prvním čtvrtletí letošního roku. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků