Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters

V německém Amazonu se znovu stávkuje

V pěti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon začala v pondělí dvoudenní stávka. Odborový svaz Verdi tak chce dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců a zlepšení pracovních podmínek. Vedení Amazonu je přesvědčené, že stávka nebude mít žádný vliv na včasné dodávky zboží zákazníkům.

Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters
V německém Amazonu se znovu stávkuje

V pondělí po půlnoci začali stávkovat zaměstnanci dvou středisek Amazonu v hesenském Bad Hersfeldu. Ráno se k nim připojili pracovníci v Koblenci a ve střediscích Werne a Rheinberg v Severním Porýní-Vestfálsku.

Podle svazu Verdi se v Bad Hersfeldu zapojilo do stávky zhruba 400 z 2800 zaměstnanců obou středisek, z ostatních míst dosud údaje o účasti ve stávce známy nejsou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Zaměstnanci dokazují i ve velikonoční obchodní špičce, že mají dlouhou výdrž, a nadále trvají na svých právech," uvedla Stefanie Nutzenbergerová ze svazu Verdi. „Amazon může svým zákazníkům dát jistotu (dodávek), pokud se konečně vzdá své politiky, která je nepřátelská k zaměstnancům, a uzavře s námi dohodu," doplnila.

Podle vedení Amazonu však zákazníci vliv stávky vůbec nepocítí. „Máme 28 distribučních středisek v Evropě a účast ve stávkách je nízká, někde i klesá," řekl šéf německého Amazonu Ralf Kleber. „Kdo si do úterního večera objedná zboží se standardním způsobem doručení, může si být jistý, že ho dostane nejpozději v sobotu," dodal.

Firma: Platy jsou nad průměrem

Svaz Verdi pořádá stávky v německých střediscích Amazonu už dva roky, nejrozsáhlejší zatím byly kolem Vánoc, kdy se k nim připojilo šest z devíti středisek.

Odbory požadují, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními smlouvami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Svaz Verdi si také stěžuje na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a na mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Amazon zvýšení mezd trvale odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, zaměstnanci mají navíc nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

Německo je pro Amazon druhý nejdůležitější trh po Spojených státech. Společnost v zemi provozuje devět distribučních středisek a zaměstnává v nich na 9000 stálých zaměstnanců, v době předvánoční špičky nabírá dalších 5000 na výpomoc.

Loni Amazon zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy, který by měl zahájit provoz letos na podzim. Do tří let od uvedení do provozu by v něm mělo získat stálou práci 2000 lidí a další 3000 práci sezónní. Od roku 2013 už v Dobrovízi funguje centrum vráceného zboží společnosti Amazon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků