Hlavní obsah
Airbus v baravách brazilské společnosti TAM. Tu převzala chilská firma LAN. Foto: Profimedia.cz

V Latinské Americe vznikly druhé největší aerolinky na světě

Letecká společnost z Chile LAN Airlines dokončila převzetí brazilského konkurenta TAM. Spojením vznikly druhé největší aerolinky na světě podle tržní kapitalizace nazvané LATAM Airlines Group. Hodnota transakce by se měla pohybovat kolem 2,7 miliardy USD.

Airbus v baravách brazilské společnosti TAM. Tu převzala chilská firma LAN. Foto: Profimedia.cz
V Latinské Americe vznikly druhé největší aerolinky na světě

Dohoda by měla přinést do čtyř let úsporu zhruba 700 miliónů dolarů(14,4 miliardy Kč) ročně. Nová společnost vzniká ve chvíli, kdy ekonomický růst i poptávka po letecké přepravě v Brazílii, největším leteckém trhu Latinské Ameriky, zpomaluje.

Zvyšuje se také počet fúzí a akvizic brazilských leteckých společností, které se potýkají s vysokými mzdovými náklady, daňovým zatížením a přeplněnými letišti.

LATAM Airlines budou létat do 150 destinací ve 22 zemí od Frankfurtu po Sydney. Příjmy LAN a TAM v loňském roce činily celkem 13,3 miliardy USD a přepravily 60,3 miliónu cestujících a 1,1 miliardy tun nákladu.

Jejich společná tržní hodnota je druhá nejvyšší na světě za Air China.

Do šesti měsíců se mají nové aerolinky rozhodnout, ke které letecké alianci se připojí. LAN jsou v současnosti členem aliance OneWorld a TAM členem Star Alliance.

Spojení bylo poprvé oznámeno v srpnu 2010. Společnost LAN, jejímž majoritním akcionářem je rodina Cuetových, v pátek oznámila, že její nabídku na výměnu akcií přijalo 95,9 procenta všech akcionářů. LAN tak získala plnou kontrolu nad TAM. Pro schválení transakce bylo potřeba získat souhlas nejméně dvou třetin akcionářů TAM. LAN nabídla za každou akcii TAM 0,9 své akcie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků