Hlavní obsah

V Japonsku našli radioaktivní cesium v dětském sušeném mléku

Japonská potravinářská společnost Meiji Holdings stáhla z tuzemského prodeje 400 000 balení kojeneckého sušeného mléka. Důvodem byla přítomnost radioaktivního cesia, jak uvedla agentura Reuters.

V Japonsku našli radioaktivní cesium v dětském sušeném mléku

Akcie Meiji se po tomto zjištění propadly téměř o 10 procent, což je nejníž za poslední dva roky. Podle odborníků pochází radioaktivní látka z jaderné elektrárny Fukušima, zdevastované v březnu masivní přívalovou vlnou tsunami, kterou způsobilo podmořské zemětřesení.

Cesium se dostalo do sušeného mléka podle mluvčího společnosti během procesu sušení za použití čerstvého vzduchu. Testy ukázaly, že obsah cesia činí maximálně 30,8 becquerelů na kilogram, což je pod přípustnou normou 200 becquerelů na kilogram, jak stanovuje ministerstvo zdravotnictví.

Meiji přesto kontaminovaný výrobek stáhla, mimo jiné i s ohledem na kojence, citlivější ke škodlivým účinkům radioaktivity.

Japonská společnost se nedokáže zbavit obav z možné nadměrné radioaktivity, obsažené v zelenině, mléku, mořských plodech a dalších potravinách, přestože japonské úřady ujišťují o tom, že tyto úrovně nejsou lidskému organismu nebezpečné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků