Hlavní obsah
Záběr na chorvatskou dálnici Foto: Bohuslav Borovička, Právo

V Chorvatsku podraží mýtné na dálnicích

Kdo plánuje vyrazit o letní sezóně na dovolenou do Chorvatska autem, musí počítat s tím, že cesta se mu o něco prodraží. Mýtné na tamních dálnicích totiž od 11. června stoupne o 15 procent.

Záběr na chorvatskou dálnici Foto: Bohuslav Borovička, Právo
V Chorvatsku podraží mýtné na dálnicích

Provozovatelé dálnic argumentují tím, že mýtné se po léta neměnilo, zatímco dálniční síť se neustále rozrůstá a inovuje. Navíc se chorvatské dálnice řadí svou kvalitou k evropské špičce. V pátek to ve své reportáži uvedla Česká televize.

Nejvytíženější úsek dálnice ze Záhřebu do Splitu vyjde v jednom směru osobní auto na 180 kun (asi 600 korun), což je asi o sto korun více než v loňském roce. Na trase se Záhřebu do Rijeky zaplatí řidiči po zvýšení 69 kun.

Zdražení se dotkne pouze dálnic provozovaných společnostmi Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) a Hrvatske autoceste (HAC). Naopak nepostihne dálnice na Istriji a úsek Macelj – Záhřeb.

Dotkne se především turistů, neboť pro Chorvaty se více vyplatí užívání zvýhodněného režimu, tedy systému elektronického mýtného. U něj jsou sazby o 20 až 25 procent nižší, nicméně je nutno zakoupit elektronické zařízení ENC za 500 až 600 kun. "V červnu probíhá akce, kdy je ENC přístroj za 1,25 kuny. Je třeba nabít si kredit 500 kun a obdržíte bonus v podobě 50kunového kreditu," doplnil Milan Rajnoch ze serveru chorvatske.cz

Podle statistik chorvatského ministerstva cestovního ruchu navštívilo v loňském roce Chorvatsko 638 000 českých turistů, což je meziroční nárůst o 6,4 procenta. Dosavadní rekord drží rok 2007, kdy se do Chorvatska vypravilo 669 000 Čechů.

Turisté v Chorvatsku v roce 2011
země
počet
nárůst oproti roku 2010
Německo
1,66 miliónu8,9 procenta
Itálie
1,15 miliónu
13 procent
Slovinsko
1,1 miliónu
8,2 procenta
Rakousko
892 000
10,1 procenta
Česko
638 000
6,4 procenta
Zdroj: chorvatské ministerstvo cestovního ruchu
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků