Hlavní obsah
 

V Británii začíná platit nová jednolibrová mince. Je hranatá a hůř se padělá

Ve Velké Británii v úterý vstupuje do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry, která má místo kulatého tvaru 12 hran a více bezpečnostních prvků. Dosavadní jednolibrová mince platí do 15. října.

 
V Británii začíná platit nová jednolibrová mince. Je hranatá a hůř se padělá

Nová mince je podle britského tisku vyrobena ze dvou kovů různých barev, je tenčí a lehčí, ale přitom trochu větší než její předchůdkyně. Měla by být také hůře padělatelná. BBC na svém webu píše, že v současné době je podle odborníků falešná jedna librová mince ze čtyřiceti.

„(Nová mince) je velkým krokem vpřed v boji proti padělatelům. Pomůže zachránit podnikům i daňovým poplatníkům milióny liber ročně,” uvedla zástupkyně britského ministerstva financí.

Pod krkem královny Alžběty II, na vnějším kruhu mince, se nachází jeden z bezpečnostních prvků.

Foto: Profimedia.cz

Mince nese na jedné straně symboly Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska – tedy růži, bodlák, pórek a trojlístek. Na druhé straně je portrét královny Alžběty II. Právě pod krkem panovnice, na vnějším kruhu mince, se nachází jeden z bezpečnostních prvků – symbol libry (£), který se při prohlížení z jiného úhlu změní na číslo 1.

Nepasuje do automatů a nákupních vozíků

Minci před padělateli by mělo pomoci ochránit i to, že jen každá druhá hrana má vroubky, zbytek je hladký. Královská mincovna podle BBC tvrdí, že nová libra bude „nejzabezpečenější mince na světě“.

Britská média připomínají, aby lidé nespoléhali na to, že novou minci uplatní ode dneška všude – nepřijímají ji například všechny parkovací a prodejní automaty. Nepasuje také dosud do všech nákupních vozíků.

V Česku jsou padělky mincí spíše vzácné. V loňském roce byla podle České národní banky zadržena jedna falšovaná mince české měny a 25 padělků mincí v eurech. Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků